Karel IV. se možná zařadí mezi největší osobnosti německých dějin

Císař Karel IV., kterého Češi nazývají Otcem vlasti a před pěti lety ho v anketě České televize zvolili největším Čechem všech dob, patřil mezi největší Němce v dějinách. Alespoň podle televize ZDF, která o panovníkovi dnes večer odvysílá dokumentární pořad. V něm ho zařadila mezi dvacet nejvýznamnějších osobností německé historie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel IV. z kaple sv. Kateřiny na hradě Karlštejn

Karel IV. z kaple sv. Kateřiny na hradě Karlštejn | Foto: Adriana Krobová

„Pro německé dějiny je významný především proto, že Svaté říši římské dal první ústavu. A ze Svaté říše římské pak vyrostlo Německo. Tou takzvanou ústavou byla Zlatá bula. Podle ní se řídila volba německého krále. Volilo ho sedm volitelů, takzvaných kurfiřtů,“ vysvětlil autor pořadu Georg Graffe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Housky o německém dokumetu o Karlu IV.

Karel IV. ve Zlaté bule z roku 1356 uzákonil zvyková pravidla volby krále Svaté říše římské. Když se ale mluví o středověké německé říši, jedná se pouze o geografické označení. Karel IV. se za Němce nepovažoval, ovšem ani za Čecha. Cítil se hlavně panovníkem a členem svého rodu.

Ani televize ZDF Karla IV. neoznačuje jako Němce. „Ne, ze Němce ho skutečně označit nemůžeme. Je to ale samozřejmě problém, který má spousta Němců, když se dívají do své vlastní středověké historie a zjistí, že ta země se vůbec nejmenovala Německo. Byla to doba, kdy národnosti nehrály žádnou roli,“ dodává Georg Graffe.

Podle ZDF nebyl Karel IV. velkým Němcem, ale velkou postavou německých dějin.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osobě Karla IV. mluvil na radiožurnálu historik Martin Nodl z Centra medievistických studií Akademie věd

Podle německé televize se Karel IV. mimo jiné nepřímo podílel také na pronásledování Židů. Ti byli ve středověku obviňováni z odpovědnosti za morové epidemie a v několika městech dal Karel IV. souhlas s jejich pronásledováním, protože potřeboval podporu vlivných měšťanů.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme