Karla IV. přibližuje ve Valdštejnské jízdárně přes 250 exponátů z celého světa

U nás o něm mluvíme jako o Otci vlasti, ve skutečnosti byl pragmatickým vladařem, který vše podřizoval svým mocenským zájmům. Kladné i stinné stránky osobnosti Karla IV. a doby jeho panování přináší výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze, která dnes začíná. Exponáty poskytlo přes sto zapůjčitelů z celého světa, celkové náklady se pohybují okolo 40 milionů korun. Autorem expozice Císař Karel IV. 1316 - 2016 je ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316 - 2016

Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. 1316 - 2016 | Zdroj: ČTK

„Snažím se Karla ukázat jako člověka, který má svoje silné, pozitivní stránky, ale který má samozřejmě také slabší, negativní stránky. Pracujeme přitom s historickými prameny, s dokumenty,“ přibližuje Jiří Fajt.

Důležitou složkou výstavy jsou i texty, mezi nimiž nechybí citáty z dobových kronik. Ty dokumentují dvojakost pohledu na Karla IV. Zatímco v českých zemích byl oslavován, v říšském prostředí naopak kritizován.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes 100 vzácných exponátů z celého světa představí výstava o Karlu IV. ve Valdštejnské jízdárně. Více od Maríny Feltlové

Výstava seznámí návštěvníky s celou řadou příběhů. O Karlu IV. je například známo, že byl vášnivým sběratelem relikvií, proto mezi exponáty nechybí ani relikviář na fragment evangelia svatého Marka, což je text na pergamenu ze 4. století.

„Část tohoto pergamenu dostal Karel IV. jako dar, jako velice vzácnou relikvii, my jsme ho sem přivezli z Benátek, z pokladnice San Marco. Z Pražského hradu jsme přivezli i listinu, kterou Karel daroval tuto vzácnou relikvii katedrále svatého Víta.“

Exponáty na výstavu poskytlo přes sto zapůjčitelů z USA, Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Švédska, Polska a dalších zemí. Výstava představuje Karla IV. jako velmi zdatného panovníka, který zdaleka nebyl oním adorovaným Otcem vlasti. K českým zemím měl velmi pragmatický vztah.

Jiří Fajt, autor výstavy Císař Karel IV. 1316–2016 | Foto: Národní galerie v Praze

„Čechy samozřejmě využíval jako svoji teritoriální základnu, využíval to ale i na své politické dráze jako království, v jehož čele stojí český král, který byl titulárně nejsilnějším kurfiřtem ve Svaté říši římské,“ říká šéf Národní galerie.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně je první Česko-bavorskou zemskou výstavou. V Praze bude k vidění do 25. září, poté bude převezena do Norimberku.

Karel IV. | Foto: Michal Jindra

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme