Kdo byl otcem prvního československého prezidenta? Masarykova pravnučka zakázala výzkum DNA

Byl otcem prvního československého prezidenta opravdu pologramotný kočí Josef Masárik? Odpověď společně hledají dokumentarista David Vondráček a genetik Daniel Vaněk. Plány jim ale překazil e-mail z New Yorku. Pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka jim loni v prosinci napsala, že výzkum nepovoluje. Informovali o tom Reportéři ČT a server Lidovky.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1918

Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1918 | Foto: Archiv ČRo

Charlotta Kotíková odmítla rozbor pradědečkovy DNA, protože je to podle ní neuctivé k Tomáši Garrigue Masarykovi i českému národu.

„Chceme se společně s genetikem Danielem Vaňkem sejít s paní Charlottou Kotíkovou, až přijede z USA do Prahy,“ řekl serveru Lidovky.cz dokumentarista David Vondráček.

„Navrhneme jí, že pokud bude s výzkumem souhlasit, tak jeho výsledky poskytneme jen jí a ona se rozhodne, zda mají být publikovány,“ nastínil jejich plány.

Výzkumníkům se povedlo shromáždit biologický materiál prvního československého prezidenta a jeho syna Jana, z něhož je možné provést analýzu DNA. Vondráček pak mimo jiné požádal o možnost prozkoumat vlasy posledního císaře Karla I.

Pochybnosti o skutečném otci Tomáše Garrigua Masaryka se objevily v období hilsneriády. Lidé si tak vysvětlovali, proč se profesor zastává Žida Leopolda Hilsnera. Jeho skutečným otcem měl být židovský statkář Nathan Redlich.

Masarykova matka Teresie Kropáčková pocházela z německé měšťanské rodiny a byla o deset let starší než její manžel. Slovenský nádeník Josef Masárik byl z mnohem chudších poměrů a neuměl ani psát. Když se brali, Kropáčková navíc byla již dva měsíce těhotná.

Publicista píšící pod pseudonymem David Glockner se domnívá, že Masarykovým biologickým otcem mohl být rakouský císař František Josef I. Historik a novinář Petr Zídek ale na serveru Lidovky.cz upozorňuje, že tato kniha není vědeckou prací a její tvrzení se nedají ověřit.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme