Kdo byl první v Severní Americe?

V Texasu se našel dosud nejstarší doklad osídlení Severní Ameriky. Tito lidé předešli kulturu Clovis o 2 500 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severní Amerika | Foto: NASA

Dlouho se předpokládalo, že prvními obyvateli Nového světa byli lidé z kultury Clovis, kteří přišli přes Beringovu úžinu ze severovýchodní Asie před 13 000 lety a rozšířili se po celém kontinentu. Model „Clovis First“ má však několik slabin. Pro tuto kulturu jsou typické vroubkované kamenné hroty, které v severovýchodní Asii nikdy nebyly nalezeny. Nálezy z Aljašky jsou zase příliš mladé na to, aby mohly patřit prvním imigrantům. Kromě toho jsou známá severoamerická naleziště, která by mohla být starší než kultura Clovis. Skutečně robustní důkaz o tom, že lidé z kultury Clovis nebyli prvními obyvateli Severní Ameriky, však přišel teprve nyní.

Pochází z texaského naleziště Buttermilk Creek Complex, kde vykopávky probíhají už řadu let. Pod vrstvou, v níž spočívají artefakty kultury Clovis, objevili archeologové starší vrstvu s necelými 16 000 artefakty. Většinu tvoří odpad, ale našla se mezi nimi i padesátka kamenných hrotů a nástrojů, jejichž stáří vědci pomocí luminiscenčního datování určili na 15 500 let. To znamená, že kultura, která je vyrobila, předešla kulturu Clovis nejméně o 2 500 let. Její nástroje se od nástrojů kultury Clovis liší a jsou méně sofistikované, ale určité shodné prvky existují. Podle archeologů to naznačuje, že lidé z kultury Clovis mohli adoptovat a vylepšit technologií předešlé kultury. Odkud přišla a co se s ní stalo, je však zatím velkou neznámou.

Zdroj: Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme