Klášter Plasy od víkendu nabídne unikátní prohlídkovou trasu

Naprosto unikátní prohlídkovou trasu nabídne od víkendu cisterciácký klášter v Plasích na severním Plzeňsku. Otevře návštěvníkům architektonicky cennou barokní sýpku, jejíž součástí je i gotická dvoupatrová Královská kaple a hodinová věž s unikátním hodinovým strojem. Nová trasa tedy nabídne tři naprosto odlišné historické skvosty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter v Plasích - hodinová v잾 barokní sýpky

Klášter v Plasích - hodinová v잾 barokní sýpky | Foto: Jana Kosová

„Tady ta budova je pro nás cenná tím, že tady v tom místě byl původně starý knížecí a později královský okrsek. Takže severní křídlo té sýpky v sobě nese - dole ve sklepech, kam budeme také chodit s návštěvníky - aspoň zbytky toho starého přemyslovského paláce, který tady je.“

„A vlastně celé to je taková zvláštní budova, kterou jinde nenajdete. Spojení sýpky, kaplí, věže a hodinového stroje. Zadejte to do Googlu, nikde to nenajdete,“ říká kastelán Pavel Duchoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na prohlídku nové unikátní trasy kláštera v Plasích vás zavede redaktorka Jana Kosová

Raně gotická dvoupatrová Královská kaple je z poloviny 13. století a byla postavena po vzoru francouzských dvoupatrových palácových kaplí. V České republice jsou takové jen dvě. Ta druhá je v cisterciáckém klášteře Zlatá Koruna v jižních Čechách.

Jsou to zkrátka dvě kaple nad sebou spojené úzkým schodištěm, které vede obvodovou zdí. Ta spodní je zasvěcená svatému Václavu a horní je kaple svaté Máří Magdalény.

„Je to takový skrytý skvost. Původně to byla s největší pravděpodobností kaple, která souvisela se zdejší královskou rezidencí. Přibližně od roku 1265 měl ve zdejším areálu král Přemysl Otakar II. svůj dům, ve kterém pobýval, ve kterém jeho lidé úřadovali a pracovali.“

Klášter v Plasích - oltář v dvoupatrové kapli sv. Máří Magdalény | Foto: Jana Kosová

„A součástí tohoto domu byla také Královská kaple,“ vypráví ředitel Národního památkového ústavu Petr Pavelec. Kaple podle něj nadchnou nejen milovníky historie, ale i architektury a malířství.

„Všechny ty architektonické články a detaily, které zde můžeme spatřit, patří k tomu nejlepšímu, co z území tehdejších Čech známe. A je zde zachována také významná nástěnná malířská výzdoba, také pravděpodobně z doby někdy kolem roku 1260. Malby představují postavy světců, ale jsou zachovány velmi fragmentárně, takže do detailů je nevidíme,“ přibližuje Petr Pavelec.

Po prohlídce kaplí začnou návštěvníci stoupat po schodech do věže s unikátním hodinovým strojem. Po cestě uvidí jedno ze dvou křídel barokní sýpky, která dnes slouží jako prostor pro výstavy.

„Když jsem tady začal já působit, tak ještě skutečně pamatuju, že na těch podlahách byly hromádky zrní, řepky, hrachu a stále to přehazovali, aby to nezplesnivělo. Takže do poslední doby to byly funkční sýpky.“

Klášter v Plasích. Ředitel Národního památkového ústavu Petr Pavelec představuje kapli sv. Máří Magdaleny | Foto: Jana Kosová

„Na mě to vždycky působí strašně hezkým dojmem, protože byť je to sýpka, technická věc, tak je to přitom svým způsobem hezký. Jenom do využít,“ říká Robert Drozda, který tu do 104 schodů šlape den co den, aby natáhl hodiny. Čtete dobře. Hodinový stroj v plaském klášteře se natahuje ručně. A pan Drozda se o to stará už 33 let.

„Tyhle hodiny neoblafnete. Ty se nezrychlí, jdou pořád svým krokem. Hodiny jsou z roku 1686. Už to, že jdou 327 let, je velká zvláštnost. Myslím si, že tam žádné zásahy nebyly. Je to kovářská práce, nejsou tam šrouby a matky, jsou tam klínky. Opakuje to odbíjení celých hodin, to nikde v České republice nenajdete. A hlavně jsou hezký,“ dodává Robert Drozda.

Prohlídkovými okruhy plaského kláštera projde ročně zhruba 14 tisíc lidí a sýpka určitě jejich počet ještě zvýší. Dalšími okruhy je konvent, kostel, otevřený po dohodě s církví v roce 2010 a Galerie Stretti. Za novou prohlídkovou trasu návštěvníci zaplatí stejné vstupné jako u kostela, tedy 50 korun, a zlevněné 30 korun.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme