Kniha historiků Tomka a Pejčocha upřesňuje počty obětí pobytu okupačních vojsk

Symbolicky v předvečer výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 vychází Černá kniha sovětské okupace s podtitulem Sovětská armáda v Československu a její oběti 1968 – 1991. Autory publikace, která přináší nové údaje - o počtech obětí invaze a následného pobytu okupačních vojsk - jsou Prokop Tomek a Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968-před buduvou ČsRo

21. srpen 1968-před buduvou ČsRo | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Autoři knihy nově upřesnili počet obětí v roce 1968. Dosud se udávalo, že zahynulo 108 československých občanů.

„Nám se podařilo zjistit, že ten počet je 135. A zřejmě ještě není úplně konečný,“ říká historik Ivo Pejčoch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vychází Černá kniha sovětské okupace. Mluví o ní jeden z autorů – historik Ivo Pejčoch

Historici také spočítali počty obětí za celou dobu okupace mezi lety 1969 až 1990.

„Došli jsme k číslu 267. Společně s rokem 1968 nám dává souhrn 402 obětí civilních občanů. Mezi nimi jsou tři cizinci, kteří zahynuli při autonehodách – západní Němka, občan východoněmecké republiky a Maďar,“ upřesňuje Pejčoch.

Nejvíce lidí přišlo o život při střetu se sovětskými jednotkami na silnici. Ve většině případů je zavinili sami vojáci.

„Celkem došlo k 248 nehodám. V řadě případů byli řidiči pod vlivem alkoholu nebo šlo o špatný technický stav vozidel. Pokud to pak vyšetřovala Veřejná bezpečnost, tak se v řadě případů zjistilo, že vozidla neměla stanovené osvětlení nebo funkční brzdy,“ uvádí historik.

21.srpen 1968-Vinohradská třída.jpg | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Odškodnění se pozůstalí dočkali až po roce 1990.

„Praxe byla taková, že sovětská strana odškodňovala československý stát takzvanou regresní náhradou – za ztrátu pracovní síly a způsobené škody. Pozůstalí po oběti dostali jen náhradu za pohřeb, rozbité auto nebo podobné materiální škody, ale nikoli za ztrátu blízkého. Skutečná náhrada a její vypočítání bylo možné až po pádu komunistického režimu,“ dodává Pejčoch.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme