Kniha o Radhošti a plakát. Vzkaz předků ve více než 80 let staré schránce chyběl

Na frenštátské radnici dnes hledali poselství předků. Marně. Tajemná schránka, která se našla v prasklém podstavci sousoší svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti, obsahovala jen knihu o Radhošti a plakát k slovanské pouti. Žádné dobové mince ani vzkaz. Vlhkostí poničené předměty z roku 1931 si převzalo frenštátské muzeum, které už obdobné exempláře vlastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zklamáním skončilo na radnici ve Frenštátu pod Radhoštěm otevření schránky vyjmuté z podstavce sousoší Cyrila a Metoděje z vrcholu Radhoště v Beskydech. Zleva Alena Figarová, Drahomír Strnadel a starostka města Zdeňka Leščišinová | Zdroj: ČTK

Dva páry rukou v bílých rukavicích pomalu odstraňují zinkovaný plech.

„Tam bude asi jenom plakát,“ hádá Drahomír Strnadel z Matice Radhošťské. „Doufejme, že třeba kronikářský záznam nebo alespoň dobové dokumenty, noviny,“ věří Alena Figarová z frenštátského muzea.

Zatímco oba opatrně otáčejí s promáčenou knihou a plakátem, přihlížející ani nedýchají. Za chvíli však napětí střídá zklamání v očích. „Já mohu jenom říct: Byl jsem však ve svých nadějích trpce zklamán,“ prohlásil Strnadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru při rozpečetění schránky zachytila na frenštátské radnici Jana Jeckelová

Otevírání schránky si nenechala ujít jednaosmdesátiletá Radmila Hnilicová. Po rozpečetění se usadila se sklenkou vína a zasněně vzpomínala na svého prastrýce, sochaře Albína Poláška, autora sousoší i sochy Radegastu.

„Myslela jsem si, že tam opravdu něco bude, ale není, tak se nedá nic dělat. Ale psal hezké dopisy a pořád vzpomínal na Frenštát,“ svěřuje se.

Drahomír Strnadel z Matice Radhošťské, který si na slavnostní událost oblékl trojanovský valašský kroj, už pomalu chystá poselství pro budoucí generace. Měly by ho najít rozhodně v lepším stavu.

„To bude měděná schránka, měla by vydržet. Dáme tam určitě kopie těchto dokumentů, veškerou dokumentaci, která se týká rekonstrukce,“ dodává.

Známá socha slovanských věrozvěstů se i s novou schránkou vrátí na Radhošť nejpozději do 7. září. Tehdy tam totiž bude sloužit poutní bohoslužbu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Ve schránce z podstavce sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti se našel jen plakát a rozmáčená kniha (na snímku) | Foto: ČTK

Jana Jeckelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme