Komunisté byli na srážku mnohem lépe připraveni, hodnotí historik Únor 1948

Den vítězství československého pracujícího lidu, tak označovali komunisté 25. únor. Přesně před 67 lety se v tehdejším Československu chopili moci a zemi na více než 40 let uvrhli do totalitního režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klement Gottwald

Klement Gottwald | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Prezident Edvard Beneš podlehl 25. února 1948 nátlaku komunistů v čele s Klementem Gottwaldem a přijal demise demokratických ministrů.

Současně podepsal návrh nové Gottwaldovy vlády, kde měli komunisté většinu. Následně přednesl Gottwald na Václavském náměstí známý projev:

„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak, jak byly podány, přijal.“

Komunisté byli na srážku připraveni mnohem lépe a věděli, čeho chtějí dosáhnout, přibližuje historik a ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 67 lety se komunisté chopili v Československu moci. Dění v té době přiblížil ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma

„Ti, kteří vyhráli, jistě měli přesné představy, co chtěli s politickou mocí učinit. Ti, co prohráli, si asi představovali tu budoucnost jako mnohem příznivější,“ přibližuje historik a ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma.

Podle něj hráli nekomunisté podle úplně jiných pravidel, dopustili se chyb a svého protivníka podcenili. Nedokázali svoji strategii a taktiku přizpůsobit tomu, co se dá od protivníka očekávat, upozorňuje Tůma.

„Mluvili o tom, že chtějí zabránit nástupu totality, ale domnívali se, že toho můžou docíliti pouze metodami parlamentní demokracie. Spoléhali na hlasování v parlamentu a ústavní zvyklosti. Nic z toho ale potom v kritických dnech Února neplatilo,“ dodává Tůma.

Ústava 9. května

Proti revolučnímu puči protestovali studenti. Jejich průvod na Pražský hrad ale brutálně potlačili příslušníci Sboru národní bezpečnosti.

Edvard Beneš a jeho manželka Hana | Foto: Wikipedia volné dílo

K nastolení totalitního režimu také museli komunisté změnit ústavu. To se jim podařilo 9. května 1948.

Nová ústava zaručovala komunistické straně vedoucí úlohu v zemi. V praxi to znamenalo, že KSČ měla větší moc než vláda a parlament.

Ústavu ale odmítl podepsat prezident Edvard Beneš a abdikoval. V polovině června se ale stal novým československým prezidentem Klement Gottwald.

Únorovým pučem odstartovala léta kruté komunistické totality, likvidace soukromého vlastnictví, kolektivizace zemědělství, perzekuce intelektuálů a politické procesy. V nich bylo nespravedlivě odsouzeno na 230 tisíc lidí.

Únor 1948 | Foto: Český rozhlas

Helena Šulcová, Jan Herget, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme