Král čelních srážek

Vědci zřejmě našli nového šampiona ve srážení se hlavou. Není jím žádný žijící kopytník, ale malý dinosaurus se zpevněným vrškem lebky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra dinosaura Stegoceras validum, Royal Tyrrell Museum, Alberta, Kanada | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Sebastian Bergmann

U samců některých kopytníků – například pižmoňů nebo ovcí tlustorohých – můžeme v době říje pozorovat zvláštní souboje o samice. Sokové se postaví proti sobě, rozběhnou se a vší silou se srazí hlavami. Stejný způsob vnitrodruhového boje zřejmě vyznával býložravý dinosaurus Stegoceras validum, který žil před 72 miliony let a dorůstal velikosti německého ovčáka. Vršek jeho hlavy zdobila nápadná kostěná přilbice ve tvaru kopule.

Vědci z Calgarské univerzity prozkoumali lebku stegocerase výpočetní tomografií a získaná data porovnali s moderními kopytníky. Výsledky jejich studie dokazují, že bizarní dinosaurus by mezi nimi zřejmě nenašel sobě rovného. Kopytníci, kteří spolu bojují čelními srážkami, mají mezi rohy silnou vrstvu kosti, pod kterou je houbovitá tkáň absorbující náraz. Pod ní jsou už uloženy tvrdé obaly mozku. Stegoceras však měl ještě jednu extra vrstvu silné kosti uprostřed své přilbice. Stejně silný úder proto jeho lebku vystavil daleko menšímu stresu.

Lebka dinosaura Stegocerase | Foto: licence Public Domain (eng), Barnum Brown

Zdroj: University of Calgary, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme