Krušné hory se mohou dostat na seznam UNESCO v roce 2015

Krušné hory míří na seznam světového dědictví UNESCO. Historický význam Krušných hor má reprezentovat na pět desítek propojených hornických objektů nebo historických komplexů. Z českého území by se tak na seznamu mohla objevit památková zóna Krupka, štola Starý Martin a další. Na německé straně jde asi o podobné památky, pozůstatky několika století hornické činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štola starý Martin v Krupce, Krušné hory | Foto: Tomáš Šácha

Přihlášku prý ale česká i německá strana podá až za dva roky. Saská zemská vláda chtěla podle deníku Freie Presse podat přihlášku už letos na jaře, české ministerstvo kultury ale podle saské zemské vlády žádá odsunutí až na rok 2014.

„Ministerstvo kultury má zatím první materiál k dispozici, to je výsledek vyhledávacích studií, a samozřejmě podmínkou, která je naprosto pro UNESCO nezbytná, protože jsou tam samozřejmě i území, která dosud nejsou památkově chráněná, aby chráněná byla,“ řekl vedoucí oddělení UNESCO na ministerstvu kultury Michal Beneš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí oddělení UNESCO na ministerstvu kultury Michal Beneš mluví o zapsání Krušných hor na seznam světového dědictví ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Doplnil, že zde platí podmínka, že pro definitivní nominaci musí jít o památky, u nichž bude prokazatelný jejich mezinárodní význam.

„My bychom teď během února měli provést ve vztahu k UNESCU takzvané předběžné ohlášení. Mluvím teď o české straně, protože německá strana už tak učinila, aby skutečně bylo možné dodržet ten termín pro předložení nominace v roce 2014,“ uvedl Michal Beneš.

Dlouho se uvažovalo o tom, že saská strana podá přihlášku sama, a pak se teprve přidají Češi. Nakonec se připadala k české straně, i když to znamená jisté zpoždění.

„UNESCO jsou přece jenom Spojené národy, a ta organizace samozřejmě preferuje nominace, které jsou nadnárodní,“ vysvětlil Michal Beneš.

Kdyby šlo podle jeho slov všechno hladce a nominační dokumentace byla za obě dvě strany předložena v roce 2014, tak zhruba v roce 2015 by mohl být znám výsledek.

O tom, že by se Krušné hory mohly dostat na seznam UNESCO, napsal server ihned.cz a některé německé deníky v Sasku.

David Koubek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme