Legendární odstřelovač Zajcev se narodil před sto lety. První zbraň dostal ve 12 letech

Sté narozeniny by oslavil asi nejhrdinnější odstřelovač druhé světové války, Rus Vasilij Grigorjevič Zajcev. Zúčastnil se bojů u Stalingradu, v Donbasu nebo na Dněpru, vydobyl si respekt nepřátel a získal titul Hrdiny Sovětského svazu. S puškou se seznámil už v dětství při lovu v rodné Orenburgské gubernii. První zbraň dostal jako dárek, když mu bylo 12 let. Po nacistickém útoku na Sovětský svaz se přihlásil do armády jako odstřelovač.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární odstřelovač Vasilij Zajcev by oslavil sto let | Foto: Wikipedia

„Když se mě brigádní komisař Baťuka zeptal, co má vzkázat do Moskvy, povídám: Na komsolské schůzi jsme se usnesli, a to vzkažte do Moskvy, že za Volhou pro nás země neexistuje,‘ “ vzpomínal Zajcev. Město na Volze, Stalingrad, nesmělo padnout za žádnou cenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vasilij Zajcev se s puškou naučil už v dětství, první dostal ve 12 letech. Jako odstřelovač se do armády přihlásil po nacistickém útoku na Sovětský svaz

Podle dostupných informací Vasilij Zajcev jen za listopad a prosinec 1942 zastřelil 225 německých vojáků, z toho 11 odstřelovačů. Jeho odchovanci, kterým se podle příjmení učitele říkalo „zajíčci", zlikvidovali stovky dalších.

O Zajcevovi vznikaly legendy, knížky i filmy. Podle jedné z legend nasadili Němci na sovětského snipera své největší eso, majora Königa. Historici se dodnes přou o to, jestli taková osoba vůbec existovala.

V moskevském Centrálním muzeu ozbrojených sil je ale k vidění odstřelovací puška, která prý patřila Königovi.

Hvězda i ve filmu

Na západě se Zajcevův příběh dostal do filmu Nepřítel před branami, ve kterém hlavní roli vytvořil Jude Law.

V Rusku to byl film Andělé smrti se Sergejem Bondarčukem. Od té doby ale uplynulo hodně let a jméno legendární odstřelovače se z veřejného povědomí vytratilo.

„Neslyšela jsem o něm, bohužel, i když jsem žila v jeho době, za války,“ říká 83letá paní Tamara Vasiljevna, stejně jako mladý pár Jelena a Oleg: „Ne, upřímně řečeno nevíme. Známe jenom film Vorošilovský střelec, ale to je něco jiného.“

Podobně odpovídali i další lidé. Maximálně si vzpomněli na film Odstřelovač. „Ne, ani ve škole jsme se o tom neučili, chodím teprve do třetí třídy. Možná, že ve vyšších třídách se něco dozvím,“ doufá malý Saša.

Vasilij Zajcev | Foto: Český rozhlas

Před 100 lety

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme