Legendárnímu stíhači RAF Františku Fajtlovi by bylo 100 let

Jednomu z nejslavnějších československých letců z druhé světové války Fratišku Fajtlovi by bylo dnes přesně 100 let. Po skončení bojů se vrátil do vlasti, kde byl odsouzen na 17 měsíců žaláře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární letec František Fajtl | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

Legendární je také jeho útěk z května 1942. Při vzdušeném souboji byl sestřelen, přesto se mu podařilo projít obsazenou Francií až do Španělska.

František Fajtl na těžké chvíle vzpomínal s humorem:

„Kdyby mě bývali zatkli v uniformě, tak jsem šel do zajateckého tábora jako mnoho mých kamarádů. Kdyby mě zatkli druhý den, kdy jsem dostal civil, tak mě mohli klidně oddělat jako nějakého špiona.“

Fajtl během 2. světové války prošel Polskem, bojoval ve Francii a ve slavné bitvě o Británii. V řadách Britského královského letectva nalétal celkem 275 operačních hodin nad nepřátelským územím, prokazatelně sestřelil 4 nepřátelské letouny a několik dalších poškodil.

Válečný pilot František Fajtl | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

František Fajtl byl také velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání:

"Letec, pokud mu funguje aeroplán, tak chce samozřejmě letět. Neměli jsem s Rusy spojení, byly mraky, tak jsem dal rozkaz každý nebo ve třech rojích letět na východ. Tři letouny v mém roji se dostaly až do Ruska, ostatní posedaly v Rumunsku a v Maďarsku. Nouzově, někteří dobře, někteří špatně, a náš pluk byl rozrušen," vzpomínal generál.

Po 2. světové válce a především po únoru 1948 upadl v nemilost komunistického režimu a skončil v táboře nucených prací na Mírově. Jeho životem a osudem se prolínala všechna vítězství a pády, které provázely celou generaci československých vojenských letců. František Fajtl zemřel v roce 2006.

Milan Kopp, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme