Libušín u Kladna zažil největší historickou bitvu ve střední Evropě

Libušín u Kladna byl v sobotu odpoledne plný lidí. Přišli se podívat na největší středověkou bitvu ve střední Evropě, která se udála na louce za tamním bývalým koupalištěm. Bojovalo v ní zhruba 800 rytířů, šermířů i vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojenci bojují v bitvě | Foto: Pavel Pavlas

„Janova vojska neúprosně obkličují poslední z té žoldácké zvěře a nutí je k ústupu, dokud není kam ustupovat.“

„To byla velká Berta!“ Ozvalo se jedno z děl a několik dobových pušek. Bitva začíná.

Stovky rytířů začaly dobývat opevněné středověké hradiště. Uvnitř jsou rytíři i vojáci. Od sebe je mino jiné dělí dřevěné opevnění i vodní příkop.

Hrad v centru opevnění představuje vysoký myslivecký posed, na kterém jsou dva mniši, kteří vypráví pohádku. Ta je námětem příběhu.

„Je to útok na polní opevnění žoldáků, nějaký tábor, ve kterém se shromažďují jednotlivé prchající skupinky pronásledované novým vládcem země, a příběh je o dobytí tábora. Lačný markrabě zahynul kvůli svojí lakotě, jeho žoldnéři pustoší zemi a tohle je příběh o boji s těmi žoldnéři,“ vysvětluje pořadatel akce Petr Šrámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na středověkou bitvu v Libušíně u Kladna se byl podívat Pavel Pavlas

„Naše akce je unikátní tím, že je největší ve střední Evropě, co se týče počtu bojujících, a v České republice má nejdelší tradici, protože už máme dvaadvacátý ročník,“ dodává.

Celkem tu bojuje zhruba 800 herců z Čech, Slovenska, Polska, Rakouska i USA. Jsou v dobovém oblečení i v kované zbroji.

Jedním ze zbrojnošů je Roland Pospíšil z Prahy, který je celý v brnění. „Váha zbroje je kolem 35 kilogramů,“ říká. Zbroj se navíc skládá z několika samostatných dílů.

Součástí akce je i dobové tržiště. Je na něm zhruba 200 stánků, například s keramikou a výrobky z kůže, nechybí ani občerstvení. Hraje tu příjemná hudba, kapela Solideo z Děčína. Vede ji Miloš Rejman.

Stánek se sýry | Foto: Pavel Pavlas

„Hrajeme tady gotickou hudbu na nástroje, na které se dříve běžně hrálo - středověké dudy, kostěné flétny, zvířecí rohy, kobza, což je strunný nástroj,“ vyjmenovává. Myslí si, že k takovým akcím jejich hudba patří.

Poslední výstřel značí, že je dobojováno. Rytíři, šermíři i vojáci se tu sejdou zase za rok touto dobou. To bude už po třiadvacáté.


Zvětšit mapu

Pavel Pavlas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme