Lidé se bouří. Není na léky ani školství, ale Brazílie pořádá drahý Pohár FIFA

V Brazílii začíná ostrá generální zkouška na fotbalové mistrovství světa 2014. Do jeho prvního výkopu zbývá méně než rok a šest stadionů se bude testovat během Konfederačního poháru. Ten se hraje ode dneška, kdy se v hlavním městě Brasilia utkají domácí výběr a Japonsko. V zemi vypukla horečka, ale zdaleka ne jenom ta tradiční fotbalová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti předraženému stadionu v Brasilii | Foto: Jan Kaliba

Na silnici před krásným, ale draze zrekonstruovaným stadionem planou ohně, stoupá z nich jedovatě černý dým, desítky lidí drží v rukou transparenty a svůj názor projevují také hlasivkami.

Isabela, reportérka celostátní televize Globo, vysvětluje, že lidé protestují proti tomu, jak se naložilo v přepočtu s patnácti miliardami korun. Tak neuvěřitelnou sumu investovala brazilská vláda do přestavby stadionu v hlavním městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protesty během konfederačního poháru

Demonstranti poukazují na ubohou úroveň školství nebo na to, že v nemocnicích často chybí základní vybavení jako jehly či vata. Navíc se v posledních dnech zemí šíří protesty, které začaly v Sao Paulu, kvůli zdražování jízdného ve veřejné dopravě.

Dav tvoří mladí i staří, ženy i muži, lidé různých barev pleti. A jejich rozhořčení je o něco lépe pochopitelné, když si uvědomíme, že stadion pro 70 tisíc lidí bude v brazilské metropoli těžko hledat pravidelné využití.

"V hlavním městě není klub, který by hrál první nebo druhou celostátní ligu. Zdejší FC Braziliense hrají momentálně třetí nejvyšší soutěž a nemají zázemí klasického fotbalového družstva," všímá si tajemník českého velvyslanectví Viktor Dolista.

Rétorika místních politiků je pochopitelně jiná.

To není náhodný požár, ale prostest proti Konfederačnímu poháru v Brazílii | Foto: Jan Kaliba

"Je to víceúčelový stadion. Uvnitř je třeba restaurace, výstavní síň nebo jiné komerční prostory. Bude sloužit i pro koncerty a další kulturní události. A mezi pohárem FIFA a mistrovstvím světa už je tu naplánováno hodně zápasů brazilské ligy mezi týmy z jiných částí země, ale i národního mužstva," říká guvernér místního brazilského státu Distrito Federal Agnelo Queiroz.

Jenže vstupenka do supermoderní arény je běžným lidem těžko dostupná. Nejlevnější stojí v přepočtu šestnáct set korun. Což je třetina zdejší minimální mzdy, ale nejen proto protesty v brazilských ulicích neutichají…

Jan Kaliba, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme