Maďaři si připomínají 25 let svobody cestování. První výjezdy na Západ byly hlavně nákupní

Maďaři si v těchto dnech připomínají pětadvacáté výročí od chvíle, kdy jim komunistický režim umožnil svobodně cestovat. Desetitisíce maďarských trabantů a wartburgů se krátce na to s ledničkou na střeše vracely z Vídně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trabanty limuzína a kombík | Foto: Pavel Pavlas

Do pádu železné opony a totalitního režimu scházely necelé dva roky, ale Maďaři už mohli cestovat téměř svobodně. Využili toho především k masovým nákupům v Rakousku.

Od 1. ledna 1988 měli Maďaři nárok na takzvaný světový pas, tedy pas platný do celého světa. Využívali ho hlavně k cestám na Západ.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výročí svobody cestování pro Maďary informoval zpravodaj G. M. Papucsek.

Dál však byli Maďaři závislí na devizové výbavě. Dolar bylo možné oficiálně dostat pouze v omezené míře, a to 60 dolarů při jedné cestě a maximálně 360 dolarů za tři roky.

Maďarská vynalézavost se projevovala podobně jako česká v té době. Kromě toho, že se zřejmě pašovaly valuty, tak lidé vyměňovali nové pasy i pro velmi staré nebo invalidní členy rodiny, a na ně pak vyměňovali další valuty.

Při cestě do Vídně pak tito lidé staří či nemohoucí často seděli na zadních sedadlech a ani nevystoupili, ale při cestě zpět už se jejich přítomnost hodila, protože dohromady už mohli koupit například značkovou ledničku, nepřekročili limit, a museli tak zaplatit jen minimální clo.

Režim povolil cestování i proto, že bylo třeba uvolnit napětí ve společnosti. Do skutečných změn bylo ještě daleko, ale napětí v Maďarsku rostlo, všechno bylo mimořádně drahé, a povolení cestování bylo dobrým ventilem.

Lidem šlo po otevření hranic spíše o nákupy než o zhroucení režimu. Nakonec ho však tímto způsobem málem před 25 lety způsobili. Při cestě za nákupy totiž vyvezli téměř celé devizové rezervy.

Gregor Martin Papucsek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme