Maorové obchodovali s peřím ptáků kivi

DNA ptáků kivi vypovídá o historii péřových plášťů původních obyvatel Nového Zélandu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě kiviho

Mládě kiviho | Foto: Jessie Cohen / Smithsonian's National Zoo

Maorové vyráželi do bitev v pláštích nazývaných kakahu, které vyráběli z peří nelétavých ptáků kivi. Pláště patří k ikonám maorské kultury, ale o jich výrobě a původu peří jsme zatím mnoho informací neměli. Týmu australských a novozélandských vědců se však nyní podařilo získat z plášťů v muzejních sbírkách vzorky mitochondriální DNA, které vypovídají o původu peří. Téměř všech 109 plášťů, z nichž některé pocházejí z 19. století, bylo zhotoveno z peří kiviho hnědého (Apteryx mantelli). Překvapivé však bylo, že 15 % plášťů obsahovalo převážně peří ptáků, kteří žili v jiných geografických oblastech, než z jakých pocházely hotové pláště.

Naznačuje to,že Maorové mohli mít obchodní trasy, po kterých peří putovalo mezi jednotlivými ostrovy. Druhá možnost je, že se kmeny občas vydaly na organizovaný lov peří na cizí území. Nejbohatším zdrojem peří ptáků kivi byla východní část Severního ostrova, ze které pocházelo peří víc než poloviny zkoumaných maorských plášťů.

Zdroj: Molecular Biology and Evolution

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme