Masový hrob nemluvňat z římské vily

Znovuobjevení dětských koster z římské vily v jižní Anglii naznačuje, že majestátní usedlost mohla sloužit jako veřejný dům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buckinghamshire County Museum | Foto: public domain

V roce 1912 byly v hrabství Buckinghamshire v jižní Anglii objeveny ruiny římské vily. Na archeology tu čekal poněkud šokující nález – kosti 97 dětí, které zemřely jen pár dní po porodu a byly pohřbeny do masového hrobu. Archeologové tehdy spekulovali, že děti byly zabíjeny tajně během římské okupace Británie. Tím to skončilo a dětské kosti spolu s dalšími nálezy téměř sto let odpočívaly v bednách v archivu Buckinghamshire County Museum. Nyní se k nim britští vědci vrátili a přišli i s novou hypotézou.

Staří Římané nebrali děti do dvou let jako „plnohodnotné“ lidi a nepohřbívali je obvyklým způsobem. Vražda nově narozeného dítěte se tedy v římských dobách pravděpodobně nebrala tak vážně jako dnes. Zároveň je nutné si uvědomit, že tehdy neexistovala spolehlivá antikoncepce a pro některé ženy mohla být infanticida jediným řešením tíživé situace. Počet nalezených koster stejného věku je ale nejvyšší, jaký se zatím podařilo objevit na jednom místě. Archeologové proto věří, že římská vila mohla sloužit jako veřejný dům, jehož obyvatelky se systematicky zbavovaly nechtěných potomků.

Vědci se nyní chystají z kostí izolovat DNA, určit pohlaví dětí a zjistit, jestli byly některé z nich v příbuzenském vztahu. Většina koster pochází ze 3. a 4. století, ale jakým způsobem děti zemřely, zatím archeologové nevědí. Ve společnostech, kde infanticida nebyla výjimečná, se děti často zabíjely udušením. Na některých kostech z římské vily jsou ale zářezy, které ukazují i na další možné příčiny smrti.

Zdroj: BBC News, Heritage Key

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme