Matrace a repelenty staré 77 000 let

Komfortního spánku si cenili i dávní lovci a sběrači. Už před 77 000 lety spali na měkkých matracích, které odpuzovaly komáry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rákos, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Thad Zajdowicz

Jihoafrická jeskyně Sibudu se nachází asi 40 km severně od Durbanu. Vykopávky dokazují, že byla obydlena před nejméně 77 000 let a jako útočiště sloužila našim předkům po dobu 40 000 let. Našly se tu korálky vyrobené ze schránek měkkýšů i důkazy používání ohně. Jeskyně je také nejstarším známým místem, kde si lidé osvojili technologii luků a šípů. Jejich hroty tvořily zaostřené kosti. O komplexním chování obyvatel Sibudu vypovídají i nejnovější nálezy archeologů z Witwatersrandské univerzity – matrace vyrobené z pečlivě poskládaných tenkých vrstev stonků a listů. Jejich stáří se pohybuje mezi 58 000 a 77 000 let.

Nalezené listy stromu Cryptocarya woodii v sádrovém odlitku | Foto: Marion Bamford

Poslední, nejsvrchnější vrstvu matrace tvoří listy stromu Cryptocarya woodii z čeledi vavřínovité, které se dodnes používají v přírodní medicíně. Jsou aromatické a obsahují chemické sloučeniny, které odpuzují komáry a hubí larvy. Pomocí tohoto repelentu si pravěcí lidé zajistili klidný spánek bez otravného komářího bzučení a štípání. Zároveň se nevědomky chránili před nemocemi, které komáři přenášejí.

Současná sklizeň rákosu pro výrobu matrací, Kwazulu-Natal, Jižní Afrika | Foto: Professor Lyn Wadley

Zdroj: Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme