Město Gadameš v libyjské oáze prý vzniklo díky hrábnutí koňského kopyta

O historii Gadameše se vyprávějí stovky různých historek. Všechny však mají společný základ. Kdysi dávno se v této oblasti, stovky kilometrů od pobřeží, pohyboval oddíl jezdců. Kdo ti lidé byli a co hledali, se neví. Ale zastavili se, vyprahlí žízní, a jeden z koní ucítil vodu. Začal hrabat nohou v mokrém písku. A na tomto místě vytryskl pramen, který dodnes nese název Kobylí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palmy jsou v Gadameši všudypřítomné

Palmy jsou v Gadameši všudypřítomné | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Tak začala historie Gadameše, města v oáze na západě Libye. Pramen dává oáze život už po čtyři tisíciletí. Dnes už jde ale bohužel o umělou záležitost. V roce 1971 voda začala mizet, a proto byla za pomoci UNESCO vyhloubena artézská studna a voda je do oázy přiváděna z tohoto zdroje. Vyvěrá do betonového sarkofágu obloženého kameny. Nikdo zatím nezjistil, proč se přírodní voda začala ztrácet.

Pramen je hlavním důvodem existence Gadameše. Z jezírka vodu rozvádí pět hlavních kanálů do všech částí města. Potůčky protékají i pod hliněnými mešitami, aby se věřící mohli před modlitbami omýt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libyjskou oázu Gadameš navštívil redaktor Martin Dorazín

V otvoru, který vede k podzemnímu toku, ve starých dobách sedával muž, který byl jedním z nejdůležitějších v Gadameši. Byl to člověk, který tady „vyráběl čas“. Lidé kdysi samozřejmě neměli hodinky, ale zejména v mešitách potřebovali vědět, kdy je přesný čas na modlení.

Proto naproti nejstarší mešitě v Gadameši seděl v kapličce muž s měděnou nádobou zvanou klepsydra. V jejím dně byla díra, kterou odkapávala voda. Tímto způsobem byl měřen čas.

Vodní hodiny hrály důležitou roli při zavlažování sadů. Vody bylo málo a každý musel vyjít s přesně určeným přídělem. Na ten majitelé zahrad čekali u klepsydry, a poté, co jim operátor dal znamení, vydali se ke svému pozemku pustit vodu. Nesměli jít ani příliš pomalu, ani příliš rychle.

Někteří podvodníci ale zkoušeli jít zkratkou nebo běžet, a tím získat víc času na zavlažování. Proto se do vody začala házet stébla slámy nebo sena. A až když je proud přinesl k zahradě, mohli její vlastníci odvalit kámen a pustit vodu na svůj pozemek.

Dnes už vodu z kilometrové hloubky ženou na povrch výkonná čerpadla. Přesto ji mají obyvatelé této oázy dodnes v posvátné úctě.

Martin Dorazín, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme