Mezinárodní výbor Červeného kříže slaví 150 let od svého založení

Právě dnes je to celých 150 let, co byl založen Mezinárodní výbor Červeného kříže. Červený kříž patří k nejvýznamnějším mezinárodním organizacím s celosvětovou působností. Jeho základním poselstvím je pomoc obětem ozbrojených konfliktů, ochrana civilního obyvatelstva před násilím a také prosazování mezinárodního humanitárního práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červený kříž a Červený půlměsíc | Foto: Kateřina Křenová

17. února 1863 vznikl Mezinárodní výbor Červeného kříže, centrum, které je určeno pro koordinaci činnosti Červeného kříže pro případ válek. Úloha této organizace se za 150 let existence podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla nezměnila. Snaha všemi prostředky předcházet, nebo alespoň zmírňovat všechny formy lidského utrpení zůstává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl

„Co se změnilo podstatně, je rozsah činnosti Červeného kříže. Před těmi 150 lety, kdy byl založen přípravný výbor, tak to byla otázka 5 lidí, zatímco dnes je to celosvětově působící organizace,“ poznamenává Jukl s tím, že Červený kříž má dnes asi 87 milionů členů ve 188 zemích světa.

Červený kříž se snaží pomáhat ve všech oblastech, které jsou zasaženy ozbrojenými konflikty, což je v současné době podle Jukla kolem 90 zemí na světě. Nejvíce konfliktů se přitom odehrává v Africe, Asii a na Středním východě.

Červenému kříži je 150 let. Na jihu Čech pomáhá dárcovstvím krve nebo domácí péčí

Číst článek

Do činnosti Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce se snaží zapojit i Český červený kříž. „Jen za poslední 10 let uskutečnil pomoci v hodnotě 150 milionů korun,“ doplňuje Jukl.

Národní společnost Červeného kříže pro Království české přitom byla založena už před 145 lety, konkrétně 5. září 1868 jako v pořadí 13. ve světě.

Martin Mašek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme