Mezinárodní výstava Europa Jagellonica v Kutné Hoře odhaluje věk Jagellonců

Slavná dynastie Jagellonců znovu ožívá. Alespoň tedy na poli umění a kultury. Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře bude totiž odedneška hostit mezinárodní výstavní projekt Europa Jagellonica. Za zdmi někdejší Jezuitské koleje se tak můžete seznámit s rozmanitými uměleckými díly mistrů pozdního středověku a raného novověku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výstavě Europa Jagellonica si každý najde to své | Foto: Michal Trnka

Slavnou dynastii Jagellonců vám na výstavě přiblíží téměř tři sta exponátů. Vidět můžete kresby, grafiky nebo třeba reliéfy. Vystavená jsou i některá vzácná díla. Například relikviářový diptych, který král Vladislav II. daroval jako válečnou kořist z bitvy u Grünwaldu hnězdenské katedrále.

Přehlédnout se nedá ani osm set kilogramů vážící svícen se svatým Václavem neodmyslitelně spjatý s kaplí svatého Václava v Praze.

„Poprvé od vzniku, což je rok 1532, se s tím svícnem vůbec pohnulo a to právě směrem k této výstavě,“ říká kurátor výstavy Jiří Fajt.

Výstavní projekt rozdělil na tři části – první se zabývá členy Jagellonské dynastie, druhá se věnuje zemím, kde Jagellovci vládli, a třetí zmiňuje fenomény, které hýbaly jagellonskou Evropou. Především jde o hornictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavě Europa Jagellonica natáčel Michal Trnka

Výstavný projekt nabízí i bohatý doprovodný program, který navíc není doménou jen Kutné Hory. Tématické výstavy můžete navštívit třeba v Lapidáriu Národního muzea v Praze nebo v Moravské galerii v Brně.

„Prezentují lokální témata spjatá s jagellonskou dobou a tématikou,“ uvádí za organizátory Milan Dospěl.

V Kutné Hoře bude výstava Europa Jagellonica k vidění do září. Na podzim se pak výstavní projekt chystá do polské Varšavy a příští rok ještě do Postupimi.

Michal Trnka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme