Migrace a orgie trilobitů

Geologické „momentky“ ukazují, že prvohorní trilobiti se chovali podobně jako některé moderní druhy korýšů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trilobit Hydrocephalus carens (stáří 510 milionů let)

Trilobit Hydrocephalus carens (stáří 510 milionů let) | Foto: Hynek Bulíř

Ikoničtí pravěcí členovci trilobiti vyhynuli asi před 250 miliony lety během hromadného vymírání na rozhraní permu a triasu. Na fosilním záznamu se často nacházejí nejen osamocení jedinci, ale celé populace, které během jediného okamžiku zahubila nějaká místní pohroma – například vlna sedimentů hnaná bouří. Paleontolog Carlton Brett z University of Cincinnati vyhledal vzorky takových „masových hrobů“ trilobitů od Oklahomy po Maroko a Polsko a pokusil se z nich rekonstruovat některé prvky jejich chování.

Trilobiti měli stejně jako jiní členovci tvrdý krunýř, ze kterého časem vyrostli, museli jej svléknout a pak počkat, až se jim vytvoří nový. Během svlékání byli zranitelnější než jindy. Carlton Brett z fosilního záznamu vyčetl, že trilobiti se v této choulostivé situaci chránili podobně jako moderní krabi a humři tím, že se ve velkém počtu nahloučili k sobě. Byli tak ve větším bezpečí před dravci a navíc mohli takového shromáždění využít k hromadnému páření.

Fosilní „momentky“ také ukazují, jak probíhala migrace trilobitů. I tady najdeme podobnost se současností – trilobiti se zařadili jeden za druhého a vytvořili pohyblivý „vláček“, který známe od některých druhů žijících korýšů. Řada víc něž tuctu zkamenělých trilobitů je vůbec nejstarším důkazem podobného migračního chování.

Zdroj: University of Cincinnati

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme