Ministr Picek ocenil další odbojáře proti komunismu, včetně skauta Zeleného

Šestnáct lidí, kteří se aktivně zapojili do odboje a odporu proti komunistické totalitě, dnes ocenil ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Předal jim osvědčení o účasti v třetím odboji, odznak a pamětní dekret. Součástí ocenění je i jednorázový příspěvek sto tisíc korun a úprava důchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Zelený, syn Františka Zeleného | Foto: redakce Post Bellum

„Nechtěl bych vyzdvihovat činnost jednoho či druhého, jsem především strašně rád, že se toho dožili. Pro každého, kdo předává nějaké ocenění, je vždycky lepší, když to předává tomu dotyčnému,“ uvedl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek.

V rámci zákona o třetím odboji ministerstvo obrany zatím ocenilo 421 lidí. Jedním z nich byl i Zdeněk Zelený, žijící skautská legenda. Zanedlouho 89letý účastník třetího odboje založil hned po válce skautský oddíl Maják.

Přehrát

00:00 / 00:00

U předávání ocenění za účast ve třetím odboji byl redaktor Miroslav Petráček

Mezi členy tehdy patřili i neslyšící chlapci, kvůli kterým se jejich vedoucí naučil znakovou řeč. Skauti se věnovali charitativní činnosti - starali se třeba o lidi, kteří se vrátili z koncentračních táborů.

„Vždycky jsem se snažil dětem říct tu pravou pravdu. Ne to, co jsme dostali naservírované v novinách nebo v rozhlase,“ říká oceněný muž.

Po únoru 1948 začali komunisté skauting likvidovat. Oddíly s křesťanskou výchovou byly mezi prvními, které musely skončit. Zdeněk Zelený vedl skauty ilegálně. Pomáhal s distribucí pastýřských listů po farách.

Jeho činnost ale objevila Státní bezpečnost a Zdeněk Zelený strávil téměř rok ve vyšetřovací vazbě. Soud ho za vlastizradu, vyzvědačství a výchovu mládeže v nedemokratickém duchu odsoudil na 15 let.

Propustili ho až na amnestii v roce 1960. Po devíti letech vězení. V těžkých začátcích, kdy nemohl sehnat práci, mu tajně pomáhali skauti. Soustavně ho sledovala Státní bezpečnost.

V roce 1968 znovu založil skautské středisko Maják, kde se scházelo víc než 500 dětí.

Matěj Skalický, Miroslav Petráček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme