Mořský rybolov je starý 42 000 let

Lov velkých ryb, které žijí na otevřeném moři, vyžaduje plánování a komplexní strategii. Přesto jej lidé ovládali už před 42 000 lety.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra ryby, ilustrační foto

Kostra ryby, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Stephen Coburn

Asi před 50 000 lety lidé kolonizovali Austrálii, což znamená, že dokázali podnikat dlouhé cesty po moři. Dá se předpokládat, že se přitom živili rybami a dalšími mořskými živočichy. První hmatatelný důkaz o časných rybářských dovednostech nyní přinesly vykopávky ve Východním Timoru. Ve vápencové jeskyni Jerimalai Shelter na severu ostrova objevili australští a japonští archeologové dva zlomené rybářské háčky vyrobené z lastur mořských mlžů. Jeden z nich je starý asi 11 000 let, stáří druhého se pohybuje mezi 16 000 a 23 000 lety. Jsou to vůbec nejstarší rybářské háčky, jaké byly objeveny.

Háčky však nejsou nejstarším dokladem lovu ryb na Východním Timoru. Archeologové zde také našli téměř 40 000 rybích kostí, jejichž stáří sahá až do doby před 42 000 lety. Některé kosti patří rybám žijícím u pobřeží, ale jiné pocházejí z pelagických druhů, jako jsou tuňáci a rejnoci. Jsou důkazem o tom, že už před 42 000 lety lidé rutinně vyjížděli na lov ryb daleko na otevřené moře.

Zdroj: Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme