Možnost podívat se zase do Brazílie jsem nechtěl propásnout, říká Josef Masopust

Celých 44 let čekal Josef Masopust, než znovu zblízka ochutnal brazilský fotbal. Loni se vypravil se svými bývalými spoluhráči z národního týmu do Sao Paula, kde pomohl zahájit výstavu k 50 letům od mistrovství světa v Chile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset mužů je na této fotografii jednou, jen Josef Masopust dvakrát | Foto: Jan Kaliba

Teď je výprava Klubu přátel Josefa Masopusta po roce v Brazílii znovu, tentokrát coby čestný host Konfederačního poháru FIFA, generálky na mistrovství světa. Nejlepší český fotbalista 20. století dorazil do hlavního města Brasília.

Je to nerozum, řeknete si možná. Josefu Masopustovi je 82 let a překonat Atlantik vyžaduje namáhavé cestování. Ale první český držitel Zlatého míče dlouhý let zvládl s obdivuhodnou lehkostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legendární fotbalista Josef Masopust se ve svých 82 letech znovu vypravil do Brazílie

„Líp než mladí lidé, u kterých člověk vidí netrpělivost, když už se letí šestou nebo sedmou hodinu. On na sobě nedá nic zdát. I když má samozřejmě nějaké zdravotní obtíže, duševní svěžest je obdivuhodná a lepší než u mladých, kteří si o sobě myslí, že jsou absolutně zdraví,“ říká Masopustův přítel a lékař Jan Štěrba.

Fotbalové legendě je k ruce neustále, protože s ním během cest bydlí na pokoji. A tak mohl pozorovat, jak se střelec gólu z finále mistrovství světa vypořádal s tím, že výpravu zdržela stávka francouzských leteckých dispečerů a spánek při plánovaném noclehu v Lisabonu se smrsknul na minimum.

„Spal přesně jednu hodinu deset minut, přesto to zvládal fantastickým způsobem,“ obdivuje výdrž Josefa Masopusta lékař Jan Štěrba.

Fotbaloví vicemistři světa z Chile 1962 znovu dorazili do Jižní Ameriky

Číst článek

Tuhle expedici za oceán rozhodně nepovažuje lékař Josefa Masopusta za nemístné riskování.

„Samozřejmě že se radíme i s rodinou, jeho příbuzenstvo bydlí ve stejném bloku jako já, známe se a vždycky probíráme určité věci, jestli ano, nebo ne. Rodina se o něj samozřejmě bojí, ale já ne, protože je duševně svěží, a tak přemáhá nemoci. Člověk může na rovné silnici zakopnout a upadnout v Brazílii jako v Čechách, nikdy bychom přece neriskovali něco jen proto, abychom si někde udělali jméno.“

Doktor Jan Štěrba (vpravo) s místopředsedou Klubu přátel Josefa Masopusta Petrem Procházkou | Foto: Jan Kaliba

Zásadní roli totiž hrála motivace Josefa Masopusta a jeho odhodlání znovu se do Brazílie podívat. Nikdo ho k tomu rozhodně přesvědčovat nemusel.

„Minule jsem si myslel, že to už je konec, a když se teď naskytla možnost podívat se do země fotbalu zaslíbené, to by člověk neměl nikdy vynechat.“

A tak je Josef Masopust znovu ve svém živlu, tedy v Americe, kde toho za svůj život od severu až na jih tolik krásného zažil.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme