Muzeum vodárenství představí i unikátní nočníky

O tomto víkendu se veřejnosti otevírá Muzeum vodárenství. Od devíti hodin se lidé mohou přijít podívat například na ojedinělou výstavu nazvanou Od důlku k noční váze - předměty pro intimní chvíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

umyvadlo | Foto: Archiv ČRo

Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková k tomu Ćeskému rozhlasu řekla: "Na výstavě mohou návštěvníci shlédnout například nočník z ložnice císaře Napoleona nebo Lincolna."

"Hlavním tématem výstavy je ukázat historický vývoj sanitární techniky, která také odrážela vliv doby. Ať už to bylo v řemeslném provedení, nebo ve výzdobě," poznamenala Dvořáková.

Nejstarší soukromý vodovod v Praze byl vybudován v roce 1130, vedl do Strahovského kláštera a pro užitkovou vodu je funkční i dnes. Veřejné pražské vodárenství je spojeno hlavně se jménem Karla IV. Na skutečně pitnou vodu si ale Pražané museli počkat.

"Pražané museli být opravdu odolní, neboť až do roku 1914 z vodovodu tekla vltavská voda bez jakékoliv úpravy, prošla pouze jednoduchou pískovou filtrací," říká Jiří Dejmek, z muzea Pražských vodovodů a kanalizací.

Milan Kopp, Kristýna Blümelová, Jan Piroch, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme