Na jihu Maroka zničili islamisté osm tisíc let staré skalní rytiny

Do záchrany památek na jedné straně investuje světové společenství obrovské peníze, na straně druhé památky nenávratně mizí, mnohdy rukou náboženských fanatiků. Konzervativní islamisté na jihu Maroka zničili 8000 let staré skalní rytiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maroko, archeologické naleziště Volubilis

Maroko, archeologické naleziště Volubilis | Foto: CC BY-SA 3.0, TreasuryTag at en.wikipedia

Skalní rytiny ležící na úpatí pohoří Tubkal, které jsou součástí pohoří Atlasu, musely zmizet proto, že zobrazovaly pohanské bohy, konkrétně bohy Slunce.

Za barbarským ničením mají stát salafisté, což je asi nejkonzervativnější odnož islámu, kterým vadí jakékoliv zobrazování postav, pohanských bůžků především.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zničených marockých památkách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek

Není to ale ojedinělý případ, kdy náboženští fanatici zničili památky nenahraditelné hodnoty. V poslední době se podobné případy množí.

V červnu islámští ozbrojenci napojení na Al-Káidu zničili v Timbuktu část hrobek, které byly zapsané na seznamu UNESCO. Krumpáči zbořili 16 hrobek ze 14. století.

Možná nejznámější případ je z Afghánistánu, kde v roce 2001 tehdy vládnoucí hnutí Tálibán vyhodilo do povětří dvě 50metrové obří sochy Buddhy v údolí Bajan. I ty byly zapsané na seznamu UNESCO.

Památky ohrožují ale i válečné konflikty. V Sýrii bylo podle UNESCa v bojích zničeno pět ze šesti syrských míst zapsaných na seznamu.

Asi největší ztrátou byla slavná mešita v Aleppu, nedaleké starobylé tržiště nebo trosky starověkého antického města Palmyra - asi nejznámějšího turistického cíle Sýrie.

Jaromír Marek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme