Na nižborském zámku slaví Lughnasad, keltský svátek hojnosti

Dvě hodiny po poledni začaly na zámku v Nižboru na Berounsku oslavy keltského svátku hojnosti a první sklizně. Jmenuje se Lughnasad a v Nižboru se při té příležitosti představí keltští hudebníci, tanečníci, bojovníci i řemeslníci. A mají tam taky archeologickou dílnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kelti letos do Nižbora přitáhli méně návštěvníků. Bylo ošklivo

Kelti letos do Nižbora přitáhli méně návštěvníků. Bylo ošklivo | Foto: Petr Kološ

Lughnasad je jedním z hlavních keltských svátků. Keltové slavili oba slunovraty a rovnodennost, mezi dalšími důležitými svátky byl právě i Lughnasad. Jeho smyslem bylo uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu. Možná právě z tohoto svátku vznikly dožínky.

Oslavy začínaly kolem 1. srpna a trvaly celý týden. Byla to doba vděčnosti za úrodu, ale také různých soutěží nebo uzavírání sňatků, které se uzavíraly i na zkušební dobu jednoho roku. V ranních hodinách Keltové na vrcholcích kopců vítali Slunce, což dodnes dodržují třeba ve Velké Británii, kde se konají jitřní mše.

Nižbor ale není jedinou destinací, kam se zájemci mohou za Kelty vydat. Jejich umění si připomínají i v Rakovníku. Ještě poslední týden je v tamním muzeu Tomáše Garrigue Masaryka putovní výstava nazvaná Jak se dělá krása aneb o šikovnosti keltských šperkařů.

Je to unikátní sbírka pěti muzeí asi o šedesáti výrobcích z laténského období. Za pozornost může stát mimo jiné i proto, že na Kelty dodnes navazujeme a používáme techniky, se kterými přišli oni, třeba lití na ztracenou formu, filigrán, granulace nebo vykládání jinými materiály.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme