Na pardubickém Zámečku se vzpomínalo na popravené válečné hrdiny

Na někdejší popraviště Zámečku v Pardubicích se dnes sjeli pamětníci vypálení Lidic a Ležáků a hlavně odbojové operace Silver A, která 27. května 1942 vyústila v atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Strach z represí a poprav jim nedává spát ani po 70 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Zámeček Pardubice

Památník Zámeček Pardubice | Foto: Klub vojenské historie Pardubice

Píše se 29. prosinec 1941. Na území protektorátu úspěšně dosedá paravýsadek s krycím názvem Silver A, který má zajistit radiové spojení s exilovou vládou v Londýně. Aktéři velmi nebezpečné zpravodajské mise Bartoš, Potůček a Valčík získávají základnu na Pardubicku, kde se pod utajenou identitou zapojují do přípravy atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na 70 let staré události zavzpomínal Adolf Švadlenka, jako dvanáctiletý chlapec přivedl 11. ledna 1942 domů výsadkáře Josefa Valčíka, který do Mikulovic u Pardubic dorazil na záchytnou adresu. „Já jsem nic nevěděl,“ říká Švadlenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

S pamětníky, kteří dnes k Zámečku v Pardubicích přišli, natáčel Ondřej Wolf

Po atentátu na říšského protektora 27. května ale přichází odveta. Výsadkové skupiny jsou zlikvidovány a rozsáhlá síť spolupracovníků decimována gestapem. V tu chvíli začíná hon na účastníky domácího odboje.

„Zahynulo na téměř 2 tisíce občanů, a to během pouhých 38 dnů. To je obrovské číslo,“ říká historik Vojtěch Kincl a pokračuje:

„Kupříkladu Alfréd Bartoš, který byl v podstatě velitelem a strůjcem všech těch paravýsledkových skupin, které byly na území protektorátu. On, protože se dostal do bezvýchodné situace, spáchal sebevraždu.“

Operace Silver A
Operace měla v týlu nepřítele zajišťovat kontakt s domácím odbojem a předávat informace pomocí vysílačky Libuše do Anglie. Výsadek Silver A byl na území protektorátu Čechy a Morava shozen 29. prosince 1941 společně s výsadkem Anthropoid. Členové obou těchto operačních skupin se 27. května 1942 zúčastnili atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na útěku vysílený radista Jiří Potůček je zastřelen v Rosicích nad Labem. Třetí člen skupiny Silver A Josef Valčík pokládá život společně s Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem v chrámu svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

U dnešního památníku Zámeček popravilo pardubické gestapo během několika málo dní téměř 200 lidí. O svého otce přichází následkem teroru i Adolf Švadlenka.

10. června, tedy měsíc a půl po atentátu na Reinharda a Heydricha, přišla nejhrůznější odplata – vypálení Lidic a 14 dní nato i Ležáků. Na své blízké dnes proto vzpomenuli přeživší lidické a ležácké děti.

Pamětníci si na pardubického Zámečku připomínají operaci Silver A

Číst článek

Matěj Skalický, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme