Na Pardubicku byl objeven unikátní poklad z 10. století. Nálezce dostane miliony

Náhodný nálezce našel v Pardubickém kraji unikátní poklad. Soubor stovek českých stříbrných mincí z 10. století teď ošetřují pracovníci Východočeského muzea. Nález podle odborníků nemá v rámci středoevropského prostoru obdoby. Přesné místo nálezu i identitu šťastného nálezce zatím archeologové tají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbytky nálezové nádobky se stříbrnými denáry

Zbytky nálezové nádobky se stříbrnými denáry | Foto: Východočeské muzeum Pardubice | Zdroj: Český rozhlas

„Je to kvůli tomu, že nemáme lokalitu důkladně prozkoumanou a nechceme zveřejňovat místo nálezu, abychom uchránili případné další předměty, které tam mohly zůstat,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea Pardubice Tomáš Libánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Pardubicku byl objeven unikátní poklad z 10. století. Mluvil o něm Petr Vorel, numismatik Východočeského muzea v Pardubicích

Právě muzeu náhodný nálezce, který mince v listopadu loňského roku našel, poklad století poctivě odevzdal. Za svůj objev dostane deset procent z celkové částky, kterou určí odborné znalecké posudky. A podle prvních odhadů to v případě pardubického pokladu nebude malá částka, nálezce dostane miliony korun.

Odborníci jsou z pokladu nadšení. Soubor českých stříbrných denárů, jehož obsahem je více než 400 kusů celých mincí, přes 300 zlomků a několik střepů keramické nádoby, byl do země uložen na konci 10. století.

„Z numismatického hlediska jej lze beze vší skromnosti označit za ‚nález století‘, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii,“ hodnotí poklad Petr Vorel, numismatik Východočeského muzea v Pardubicích.

„Je to stříbro velmi vysoké kvality, používalo se především pro export na mezinárodní trhy. Mince totiž ještě tehdy nebyly běžným platidlem,“ popisuje poklad Vorel.

Mince tehdy měla právo razit přemyslovská knížata, síť jejich mincoven ale není úplně známá. Badatele teď čekají měsíce práce, aby mince očistili a podrobně prozkoumali.

„Poklad je nyní podle zákona majetkem Pardubického kraje. Budeme se snažit ho co nejdříve zpřístupnit veřejnosti. Hodnota tohoto nálezu je nevyčíslitelná. Je to totéž, jako kdybychom chtěli penězi ocenit Svatováclavskou korunu, přesto nálezce má nárok na zákonnou odměnu,“ konstatuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD.

Na podzim letošního roku chystá Východočeské muzeum zpřístupnění pokladu formou krátkodobé výstavy v prostorách pardubického zámku.

Stříbrný denár Boleslava II. z 90. let 10. století | Foto: Východočeské muzeum Pardubice

ČRo, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme