Na Pražské hradě je k vidění první dokument zmiňující Rožmberky

Dnes byl slavnostně odhalen vzácný exponát listiny krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250. V ní je poprvé písemně uveden zakladatel rožmberské dynastie Vok I. z Rožmberka neboli Woko de Rosenberch.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listina krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250

Listina krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250 | Zdroj: ČTK

„Dokládá mimo jiné to, že Vok z Rožmberka už tehdy v roce 1250 zastával zásadní pozici na dvoře českých králů, protože tato listina je vydána králem Václavem I. pro první chrám v zemi, tehdy to byla ještě bazilika svatého Víta na Pražském hradě. Pro výstavu Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami je to úplně zásadní dokument, je to vlastně první písemný pramen zmiňující Rožmberky. A je to pro výstavu takový symbolický odkaz k začátku rožmberskému rodu,“ řekl Rádiu Česko ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes byl slavnostně odhalen vzácný exponát listiny krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250. Mluvíme s ředitelem NPÚ v Českých Budějovicích Petrem Pavelcem.

Podle něj listina přináší dosud nezveřejněné informace o rožmberské dynastii Voků:

„Vok je na této listině zmiňován mezi hlavními svědky. Už v roce 1250 spolurozhodoval a podílel se na důležitých právních aktech v českém království. My potom víme, že v následujících letech získal celou řadu významných funkcí i za panování Přemysla Otakara II., ale před tím rokem 1250 nevíme písemně téměř nic a právě tato listina je v tomto ohledu velmi důležitá.“

Mezi svědky jsou další Vítkovci. „Mezi svědky je zmiňován také zvíkovský purkrabí Hirzo, tedy purkrabí královského hradu, a to je muž, který založil, vyměřil a vyprojektoval královské město České Budějovice, které v tom jeho založení je dodnes funkční,“ doplnil ředitel.

Listina byla v archivu Pražského hradu a nikdy ještě nebyla vystavena. Nejprve se proto musela ošetřit a připravit k expozici.

„Vzhlede ke křehkosti a vzácnosti této listiny bude k vidění pouze týden, od dnešního dne, to znamená od 13. června, do 21. června. 22. června roku 1250 tato listina byla vydána, tedy v předvečer jubilea jejího vydání ji deinstalujeme a v předvečer bude poslední příležitost ji v Praze ve Valdštejnské jízdárně vidět,“ uzavřel ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Marián Vojtek, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme