Na Pražské hradě je k vidění první dokument zmiňující Rožmberky

Dnes byl slavnostně odhalen vzácný exponát listiny krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250. V ní je poprvé písemně uveden zakladatel rožmberské dynastie Vok I. z Rožmberka neboli Woko de Rosenberch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listina krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250 | Zdroj: ČTK

„Dokládá mimo jiné to, že Vok z Rožmberka už tehdy v roce 1250 zastával zásadní pozici na dvoře českých králů, protože tato listina je vydána králem Václavem I. pro první chrám v zemi, tehdy to byla ještě bazilika svatého Víta na Pražském hradě. Pro výstavu Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami je to úplně zásadní dokument, je to vlastně první písemný pramen zmiňující Rožmberky. A je to pro výstavu takový symbolický odkaz k začátku rožmberskému rodu,“ řekl Rádiu Česko ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes byl slavnostně odhalen vzácný exponát listiny krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250. Mluvíme s ředitelem NPÚ v Českých Budějovicích Petrem Pavelcem.

Podle něj listina přináší dosud nezveřejněné informace o rožmberské dynastii Voků:

„Vok je na této listině zmiňován mezi hlavními svědky. Už v roce 1250 spolurozhodoval a podílel se na důležitých právních aktech v českém království. My potom víme, že v následujících letech získal celou řadu významných funkcí i za panování Přemysla Otakara II., ale před tím rokem 1250 nevíme písemně téměř nic a právě tato listina je v tomto ohledu velmi důležitá.“

Mezi svědky jsou další Vítkovci. „Mezi svědky je zmiňován také zvíkovský purkrabí Hirzo, tedy purkrabí královského hradu, a to je muž, který založil, vyměřil a vyprojektoval královské město České Budějovice, které v tom jeho založení je dodnes funkční,“ doplnil ředitel.

Listina byla v archivu Pražského hradu a nikdy ještě nebyla vystavena. Nejprve se proto musela ošetřit a připravit k expozici.

„Vzhlede ke křehkosti a vzácnosti této listiny bude k vidění pouze týden, od dnešního dne, to znamená od 13. června, do 21. června. 22. června roku 1250 tato listina byla vydána, tedy v předvečer jubilea jejího vydání ji deinstalujeme a v předvečer bude poslední příležitost ji v Praze ve Valdštejnské jízdárně vidět,“ uzavřel ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Marián Vojtek, Dana Votýpková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme