Na výstavě Europa Jagellonica v Kutné Hoře je k vidění vzácná iluminace

Vzácná kutnohorská iluminace se opět vrací do výstavní síně Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Z depozitáře se dostala po dlouhých měsících, nyní bude hlavním lákadlem výstavy Europa Jagellonica, která ukazuje vliv šlechtického rodu na umění a kulturu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutnohorská iluminace

Kutnohorská iluminace | Foto: Michal Trnka

Iluminace za více než 16 milionů korun je zdobený list pergamenu vytržený z liturgického zpěvníku. Má o něco větší rozměr než dnešní encyklopedie. Je o něco větší než dnešní encyklopedie a je na něm vyobrazená středověká těžba a zpracování stříbra v Kutné Hoře.

„Iluminace má hodnotu uměleckou a tržní, což jsou dvě rozdílné hodnoty. Je pojištěna na cenu, za kterou byla koupena, tedy 510 tisíc liber. Pokud to srovnáme s hodnotami spotřebního zboží, tak tato cena vysoká není,“ shodují se experti na historii umění, kteří výstavu připravují.

„U těchto věcí je strašně důležité sledovat stav, hlídat ho a nevystavovat to. Vidíte, jak iluminace pracuje, a to ji máme uchovanou v depozitáři ve speciální klima vitríně, kde se nepřetržitě měří vlhkost. A vidíte, že přesto ten papír pracuje,“ vysvětluje kurátorka stálé sbírky kutnohorské galerie Adriana Primusová

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzácnou iluminaci z 15. století obdivovala v Kutné Hoře i redaktorka Květa Moravcová

Ani takové skvosty, jako je kutnohorská iluminace, mnohdy nejsou úplně probádané. Historici například přesně nevědí, jak dlouho středověkým umělcům trvalo malby vytvořit.

„Oni byli samozřejmě zruční, nevím, za jak dlouho by dnes člověk namaloval tohle jemně perem. Je to i otázka technologie. Jestli můžete namalovat červenou a jít na modrou, nebo je potřeba nechat třeba týden na nějaké zaschnutí,“ vysvětluje jeden z organizátorů výstavy.

Přesto iluminace některá svá tajemství odhalila. List vytržený z liturgického zpěvníku vyzdobili v dílně iluminátora Matouše na konci 15. století.

Iluminace zachycuje i ražbu grošů

Naprosté specifikum iluminace spočívá v její spodní třetině. Ta znázorňuje proces, který se děl ve Vlašském dvoře v královské mincovně.

„Veškeré ostatní iluminace vlastně ukazují buď dolování, zpracování rudy na povrchu, případně rudný trh a následné hutnění, ale tohle je jediná, která ukazuje i finální fázi zpracování stříbra až po ražbu pražských grošů,“ popisuje Josef Kremla ze stříbrského muzea.

Místo pro kutnohorskou iluminaci uvolnil kutnohorský graduál, který bude po dobu vystavení iluminace odpočívat v depozitáři. 10. srpna si pak oba historické skvosty místa opět vymění.

Květa Moravcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme