Nadšení z nálezu nacistického 'zlatého vlaku' se v Polsku pomalu vytrácí

Před deseti dny přišla z Varšavy senzační informace. Legendární nacistický zlatý vlak existuje a skrývá se někde u Valbřichu. Od té doby však prakticky není po vlaku ani vidu, ani slechu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štola Starý Martin

Štola Starý Martin | Foto: Jaroslav Hoření | Zdroj: Český rozhlas

„Informace o tom, kde se vlak nachází, byla podaná ústně osobou, která se účastnila jeho ukrývání. Na smrtelné posteli pak tato osoba předala informaci i s náčrtkem, kde to má být,“ oznámil před časem hlavní inspektor památek Piotr Žuchowski.

Od té doby však přesvědčivé důkazy chybí a polské úřady zatím na pochybnosti nijak nereagují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úřady nijak nekomentují nastalé ticho kolem možného nálezu tzv. zlatého vlaku, informuje z Polska zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Existenci vlaku má sice potvrzovat georadarový snímek, ale podle některých odborníků to může být falzifikát.

Oba nálezci, Němec Andreas Richter a Polák Piotr Koper, vystoupili v televizi. Tvrdí, že mají i jiné důkazy o existenci vlaku.

Podle nich celou mediální vřavu kolem nálezu nezpůsobili oni, ale úřady, ze kterých informace unikla. Jim samotným je to prý nepříjemné.

V době ohlášení nálezu bylo zhruba na 65. kilometru tratě z Vratislavi do Valbřichu docela živo a úsek střežila policie. Zájem zvědavců měl však ke zlaté horečce poměrně daleko.

Vlak skrytý od 2. světové války však dál jitří představivost.

Vstup do podzemních chodeb Rzeczka, které jsou součástí komplexu Riese v Sovích horách na jihu Polska. Během druhé světové války ho budovali nacisté | Foto: Martin Karlík

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme