Náklaďákem zabila 8 lidí, dostala oprátku. Od činu Hepnarové uplyne 40 let

Od jednoho z nejhrůznějších případů, jaké kdy pražská policie vyšetřovala, uplynulo 40 lety. Tehdy 22letá Olga Hepnarová najela nákladním autem na chodník a zabila osm lidí. A to kvůli nenávisti ke společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Hepnarová najela nákladním autem Praga na tramvajovou zastávku, zabila osm lidí | Foto: Muzeum Policie ČR

„Do 13 let vyrůstám v pařátech takzvané dobré rodiny. Moji trapiči jsou nemilosrdní. Jsem zrůdný člen stáda a černá ovce rodiny. Nemám přátele a nikdy mít nebudu. A výsledek? Útěky. Útěky ze školy, z domova, z života,“ napsala 22letá Olga Hepnarová v dopise, který před hrůzným činem poslala do redakcí Svobodného slova a Mladého světa.

Kvůli své nenávisti ke společnosti si v půjčovně v Hostivaři vyzvedla nákladní auto Praga a vyrazila do centra Prahy. Uvažovala o třech místech, kde bude zabíjet – Václavském náměstí, Výstavišti a Strossmayerově náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí činu Olgy Hepnarové připomíná Petr Medek

Nakonec se rozhodla pro dnešní ulici Milady Horákové, několik desítek metrů od Strossmayerova náměstí. Olga Hepnarová najela do skupinky lidí – tři z nich zahynuli na místě, dalších pět v nemocnici.

„Stočila jsem řízení na chodník, kde jsem řízení vyrovnala. Jela jsem po chodníku a přejížděla lidi. Směr jízdy vozidla po tomto chodníku a podél zdi jsem udržovala až do konce, kdy jsem už všechny lidi, kteří se tam nacházeli, přejela,“ uvedla Hepnarová u výslechu.

Když se auto zastavilo a na chodníku zůstalo ležet několik bezvládných těl, hodiny ukazovaly tři čtvrtě na dvě. Hepnarová vystoupila, zapálila si cigaretu a čekala na příjezd policie.

„Chlapec-policista z místního oddělení na Praze 7, když poprvé přišel k vozu, kdy ona stála autem mezi mrtvolami, kde byl nářek, slzy, pláč, byl úplně roztřesený a říkal – vám určitě musely selhat brzdy. A ona byla úplně suverénní na tom místě,“ zavzpomínal před čtyřmi lety ve vysílání Českého rozhlasu bývalý policejní rada Miloslav Dočekal.

Poslední popravená žena

Městský soud v Praze Hepnarovou odsoudil za osminásobnou vraždu k trestu smrti. „Mám pocit, že se u toho soudu obrátila role prokurátora a obhájce. Na jednom stání jsem byl. Prokurátor ji dokonce přesvědčoval – vždyť tam byl záblesk něčeho, kdy se vám udělalo blbě. Docela ji naváděl. Ale ona trvala stále na tom, že ne, že to spáchala s plným vědomím,“ potvrdil Miloslav Dočekal.

Hepnarová během procesu trvala na trestu smrti. Když ale přišlo na věc a vedli ji k oprátce, dostala hysterický záchvat a na dvůr věznice ji museli dovléct násilím.

Tehdy se říkalo, že Hepnarová neměla dost sil na to, aby se zabila sama. Nakonec se stala 12. března 1975 poslední popravenou ženou v Československu. Před tím ale zahynulo osm lidí pod koly nákladního auta, kterým projela tramvajovou zastávkou.

Petr Medek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme