Náklaďákem zabila 8 lidí, dostala oprátku. Od činu Hepnarové uplyne 40 let

Od jednoho z nejhrůznějších případů, jaké kdy pražská policie vyšetřovala, uplynulo 40 lety. Tehdy 22letá Olga Hepnarová najela nákladním autem na chodník a zabila osm lidí. A to kvůli nenávisti ke společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Hepnarová najela nákladním autem Praga na tramvajovou zastávku, zabila osm lidí | Foto: Muzeum Policie ČR

„Do 13 let vyrůstám v pařátech takzvané dobré rodiny. Moji trapiči jsou nemilosrdní. Jsem zrůdný člen stáda a černá ovce rodiny. Nemám přátele a nikdy mít nebudu. A výsledek? Útěky. Útěky ze školy, z domova, z života,“ napsala 22letá Olga Hepnarová v dopise, který před hrůzným činem poslala do redakcí Svobodného slova a Mladého světa.

Kvůli své nenávisti ke společnosti si v půjčovně v Hostivaři vyzvedla nákladní auto Praga a vyrazila do centra Prahy. Uvažovala o třech místech, kde bude zabíjet – Václavském náměstí, Výstavišti a Strossmayerově náměstí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí činu Olgy Hepnarové připomíná Petr Medek

Nakonec se rozhodla pro dnešní ulici Milady Horákové, několik desítek metrů od Strossmayerova náměstí. Olga Hepnarová najela do skupinky lidí – tři z nich zahynuli na místě, dalších pět v nemocnici.

„Stočila jsem řízení na chodník, kde jsem řízení vyrovnala. Jela jsem po chodníku a přejížděla lidi. Směr jízdy vozidla po tomto chodníku a podél zdi jsem udržovala až do konce, kdy jsem už všechny lidi, kteří se tam nacházeli, přejela,“ uvedla Hepnarová u výslechu.

Když se auto zastavilo a na chodníku zůstalo ležet několik bezvládných těl, hodiny ukazovaly tři čtvrtě na dvě. Hepnarová vystoupila, zapálila si cigaretu a čekala na příjezd policie.

„Chlapec-policista z místního oddělení na Praze 7, když poprvé přišel k vozu, kdy ona stála autem mezi mrtvolami, kde byl nářek, slzy, pláč, byl úplně roztřesený a říkal – vám určitě musely selhat brzdy. A ona byla úplně suverénní na tom místě,“ zavzpomínal před čtyřmi lety ve vysílání Českého rozhlasu bývalý policejní rada Miloslav Dočekal.

Poslední popravená žena

Městský soud v Praze Hepnarovou odsoudil za osminásobnou vraždu k trestu smrti. „Mám pocit, že se u toho soudu obrátila role prokurátora a obhájce. Na jednom stání jsem byl. Prokurátor ji dokonce přesvědčoval – vždyť tam byl záblesk něčeho, kdy se vám udělalo blbě. Docela ji naváděl. Ale ona trvala stále na tom, že ne, že to spáchala s plným vědomím,“ potvrdil Miloslav Dočekal.

Hepnarová během procesu trvala na trestu smrti. Když ale přišlo na věc a vedli ji k oprátce, dostala hysterický záchvat a na dvůr věznice ji museli dovléct násilím.

Tehdy se říkalo, že Hepnarová neměla dost sil na to, aby se zabila sama. Nakonec se stala 12. března 1975 poslední popravenou ženou v Československu. Před tím ale zahynulo osm lidí pod koly nákladního auta, kterým projela tramvajovou zastávkou.

Petr Medek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme