Národní muzeum zahájilo velkou sbírku předmětů z roku 1989

Národní muzeum shání předměty, které se nějakým způsobem pojí k roku 1989. Připojuje se tak k celoevropskému projektu Europeana. Jejím cílem je sehnat co nejvíce předmětů z důležitých událostí v Evropě 20. století a uchovat je tak pro budoucnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listopad 1989, plakáty a letáky v pražském metru | Foto: Osobní archiv Jana Vodňanského

Na Česko připadl právě revoluční rok 1989. Lidé můžou do muzeí přinést cokoli od dokumentů po věci denní potřeby.

Hračky, oblečení, elektronika nebo třeba transparenty z demonstrací. Národní muzeum se v rámci akce Europeana 1989 zajímá v podstatě o všechno. Jedinou podmínkou je, aby se daná věc nějak pojila s rokem 1989.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní muzeum shání předměty, které se nějakým způsobem pojí k roku 1989, připomíná Kryštof Benoni

Jedním z těch, kteří do sbírky přispěli, je i spisovatel a historik Petr Placák. Do muzea přinesl československou vlajku, kterou vyvěsil z okna 21. srpna roku 1989 jako připomínku sovětské invaze.

„Už asi za deset minut přijelo první policejní auto, za jedenáct druhé, pak třetí. Nakonec přijel požární vůz. Vyrolovali žebřík do 3. patra, kde jsem bydlel, a tu vlajku z okna odřízli. Doličný předmět mám, protože se mi podařilo získat potom vlajku zpět. Věnuji ji Národnímu muzeu.“

Právě příběhy, které se k jednotlivým předmětům vážou, jsou pro muzejníky zajímavé. Podle ředitele historického oddělení Národního muzea Pavla Doušy totiž doplňují historii o zajímavé podrobnosti a pro budoucí generace budou neocenitelným zdrojem informací.

„Sbírku vlastně nevytváříme tak, že bychom lidem chtěli ty věci brát. Jsou pro ně důležité, zakládají jejich identitu. Rádi bychom si je jen ofotili a digitalizovali, zachytili vzpomínku. Pak si věc mohou odnést. Cílem je zpřístupnit sbírku všem, umístit ji na internet.“

Takzvaný sbírkový den bude v Praze v Národním muzeu 17. listopadu. Další artefakty bude možné přinést 23. listopadu do vlastivědného muzea v Olomouci a o týden později i do Slezského muzea v Opavě.

Výběr toho, co se muzejníkům podaří nashromáždit, bude na internetu k vidění na začátku prosince.

Listopad 1989, plakáty a letáky | Foto: Osobní archiv Jana Vodňanského

mkp, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme