Národní technické muzeum připravilo výstavu o Petschkově vile

Rezidence Otto Petschka je dnes známá především jako sídlo amerického velvyslance. Jeden z nejbohatších československých bankéřů ji nechal vybudovat ve dvacátých letech minulého století. Malou výstavu věnovanou klenotu prvorepublikového podnikatelského baroka připravilo Národní technické muzeum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila postavená podnikatelem Otto Petschkem ve dvacátých letech – dnes rezidence Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze-Bubenči. Pohled z Bubenečské ulice.

Vila postavená podnikatelem Otto Petschkem ve dvacátých letech – dnes rezidence Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze-Bubenči. Pohled z Bubenečské ulice. | Foto: licence GNU Free Documentation License, Wikimedia Commons

Rezidence amerického velvyslance v Praze se opravuje, což umožnilo i zapůjčení některých exponátů. Není to poprvé, co Američané stavbu rekonstruují. Oprava fasády z roku 2007 přinesla překvapivá zjištění.

„V omítce je relativně velký podíl sádry. Tohle umožnilo, spolu s různou zrnitostí písku, který v ní byl přimíchán, neuvěřitelně plastické tvary, takže ta rezidence opravdu vypadá velmi zajímavě, pokud tedy skousnete, že jde o podnikatelské baroko,“ řekla spoluautorka výstavy Helena Vagnerová z velvyslanectví USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu o Petschkově vile přiblížila redaktorka Eva Rajlichová.


Majestátní stavba je hmatným důkazem toho, že pokud má člověk peníze, může si leccos dovolit. A Otto Petschke jich měl dost, za sídlo zaplatil prý 300 milionů korun.

„Kromě toho, že všechny prostory jsou velice zdobné, tak jsou i velice funkční. Takže třeba v každé ložnici je vlastní malé umyvadlo, vlastní malá koupelnička, která je schovaná za ostěním, takže o ní nikdo neví,“ popsala Vagnerová.

Vilu navrhl navrhl architekt Max Spielman.

Vila má také řadu technických vymožeností. Trochu úsměvně působí dnes například zařízení dobového fitness centra. Na zařízeních připomínajících spíš středověká mučidla bojovala bankéřova manželka s nadváhou, prý se střídavými úspěchy.

Obdivovat je možné i důmyslné zařízení prádelny, dodnes funkční pračku ždímačku a mandl.

S dnešní rezidencí amerického velvyslance se v Národním technickém muzeum mohou zájemci seznámit až do konce března příštího roku.

Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme