Našly se trosky letounu, který za války bombardoval plzeňskou Škodovku

Místo posledního odpočinku najdou po 69 letech ostatky pěti britských letců, kteří bombardovali Škodovy závody v Plzni. Nedaleko německého Frankfurtu našli jejich sestřelený letoun amatérští badatelé, o události informoval britský list Daily Telegraph.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příď nejlepšího britského bombardéru druhé světové války Avro Lancaster (expozice Imperial War Museum v Londýně) | Foto: Jiří Hošek

Čtyřmotorový letoun typu Lancaster byl jedním ze 36 strojů, které Královské letectvo při rozsáhlé protiněmecké ofenzívě v noci v dubnu 1943 ztratilo.

Bombardér nadporučíka Alexe Bonea dostal při návratu z neúspěšného náletu na plzeňskou Škodovku zásah od protiletadlového dělostřelectva a v plamenech se zřítil nedaleko Frankfurtu.

Němečtí vojáci pohřbili ostatky dvou letců a kráter po dopadu stroje zasypali. Svědek tragédie nyní badatele dovedl na místo, kde se Lancaster zaryl do bahnité půdy.

I přes údajný odpor části místních obyvatel mělo hledání skupiny dobrovolníků úspěch. Podle dcery jednoho ze zabitých letců je i po tak dlouhé době úleva zjistit, co se s posádkou tehdy stalo.

Jiří Hošek, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme