Natalja Gorbaněvská - jedna z 'osmi statečných'- by oslavila 80. narozeniny

Když se v srpnu 1968 v ulicích Československa objevily tanky armád Varšavské smlouvy, světové mocnosti se nezmohly na odpor. Víc odvahy mělo osm sovětských občanů, kteří se pokusili demonstrovat na Rudém náměstí v Moskvě. Za trest strávili léta ve vězeních nebo ústavech. Mezi nimi i překladatelka a novinářka Natalja Gorbaněvská. Jedna z „osmi statečných" se narodila právě před 80. lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natalja Gorbaněvská | Foto: Filip Jandourek

„Milicionáři tehdy nebyli vůbec vidět, ale ve chvíli, kdy demonstranti rozvinuli plakát, se najednou objevili. Poté, co se začali sbíhat zvědavci z okolí, jeden ze zasahujících zavelel, aby nás přestali bít," vzpomínala před lety Natálie Gorbaněvská.

Ji i sedm dalších lidí - dvě ženy a pět mužů - ale policie záhy zatkla. Někteří šli do vězení. Gorbaněvskou režim poslal na dva roky do psychiatrické léčebny. Lékaři jí bez jakýchkoli odborných expertíz konstatovali pomalou schizofrenii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pevné životní postoje ruské disidentky Natalji Gorbaněvské připomněla Evelyna Kulíšková

„Sovětský režim jednal tak, jak považoval za nutné. Žádnou osobní zášť vůči lidem, kteří mě pronásledovali, necítím. S výjimkou jednoho lékaře, který škodil víc, než musel," řekla už dříve Gorbaněvská.

V roce 1975 se jí pak podařilo emigrovat. Až do své smrti žila ve Francii, odkud se dál věnovala ochraně lidských práv a vydávala samizdatový časopis. Kritická k poměrům v Rusku zůstala i po pádu komunismu.

Se stejným transparentem znovu na Rudém náměstí

Se stejným transparentem s nápisem „Za naši a vaši svobodu," jako měla v roce 1968, se po 45 letech - v roce 2013 - dokonce vrátila na Rudé náměstí. I tuto pietní akci ale ruská policie rázně ukončila a účastníky mimo Gorbaněvské zatkla.

„Nataša byl moc šťastná, že sem může znovu přijít a prožít to ještě jednou. Všichni ti lidé měli těžký osud - režim se s nimi vypořádal velmi krutě. V Moskvě bohužel není jiné místo, kam bychom mohli přijít uctít jejich památku. Je to jejich místo," vzpomínala ředitelka iniciativy Solidarita Naděžda Miťuškinová při loňském - už poklidném- pietním setkání na Rudém náměstí.

I když protest proti okupaci Československa v roce 1968 byl v podstatě nápad Gorbaněvské, za disidentku se až do své smrti nepovažovala.

Gorbaněvská zemřela v Paříži v listopadu 2013 ve věku 77 let. Prezident Miloš Zeman ji o rok později vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy I. stupně.

Natalja Gorbaněvská | Foto: Filip Jandourek

mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme