Návštěvníci českých hradů a zámků se dozví, jak jejich obyvatelé trávili volný čas

Národní památkový ústav se snaží dokázat, že hrady, zámky, skanzeny nebo církevní památky mají svůj život. Proto letos už třetím rokem pokračuje ve svém projektu ‚Oživlé památky‘. Téma pro prázdninové měsíce zní Šlechtické kratochvíle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Hlavní prázdninové téma má pomoci návštěvníkům nahlédnout na to, jak původní obyvatelé památek, ať už na hradech, zámcích, nebo v lidových a technických památkách, trávili volný čas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byla Zdeňka Kalová z Národního památkového ústavu..mp3

„Už třetím rokem chceme dokázat, že památky nejsou jen klasické prohlídky s průvodcem, které si vlastně projdete, a i když to může být zajímavé, tak na nich můžete i něco zažít. Je potřeba se tam také vracet,“ říká Zdeňka Kalová z Národního památkového ústavu.

Všechny akce, které se k tomuto tématu pořádají, najdou zájemci na stránkách Národního památkového ústavu - www.npu.cz.

Například na hradě Rožmberk se o víkendu pořádají Rožmberské slavnosti. Návštěvníky čeká zahájení výstavy Jan Grýnský - poslední Rožmberk. Kromě šermířských a divadelních vystoupení čekají na děti dobové soutěže. Večer pak laserová show na téma Příběh růže.

V severních Čechách, na hradě Duchcov jsou připraveny noční prohlídky pod názvem Letní zámecké hrátky s Giacomo Casanovou.

Na zámku ve Vranově nad Dyjí připravují už 14. rokem výstavy, letos na téma Dámský salon. Návštěvníci se například dozví, co taková aristokratická dáma musela umět a znát, čím se během svého života bavila a zabývala. Uvidí ukázku šperků, odívání, básnířství, malířství a šlechtických kratochvílí z Vranova.

Na podzim plánuje Národní památkový ústav téma …a kuchyní to vonělo. Na mnoha hradech a zámcích je zachovaná původní kuchyně, na mnoha z nich je funkční kuchyně, například na zámku ve Frýdlantu, kde místní kastelánka peče podle Zdeňky Kalové báječné koláče.

Naďa Bělovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme