Nečekaný nález stovky hrobů posune otevření kostnice v Brně

Hlavní příčinou prodloužení a zdražení prací v kostnici pod brněnským kostelem svatého Jakuba jsou nové archeologické objevy. Namísto očekávaných několik desítek hrobových míst je jich téměř desetkrát tolik a objeveny byly staré rakve. To si vyžádalo ještě další archeologický průzkum. Zpřístupnění unikátní kostnice se tedy posune zřejmě až na léto.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část kosterních ostatků už je narovnána do definitivní podoby.

Část kosterních ostatků už je narovnána do definitivní podoby. | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Stejně nečekaný jako objev samotné kostnice v roce 2001 byl její skutečný rozsah a obsah, což se podle primátora Romana Onderky dalo zjistit až při loňském zahájení stavebních prací. Namísto očekávaných asi 60 hrobových míst je jich téměř desetkrát tolik a objeveny byly i několik století staré rakve. To si vyžádalo ještě další archeologický průzkum.

„Zkoumali, které z rakví, a jestli vůbec nějaké, bude možné zachovat. Hroby vykopat, pak bychom ty kosterní pozůstatky mohli následně v té expozici umístit takovým způsobem, aby je všichni návštěvníci mohli obdivovat. Troufnu si říct jednu z největších kostnic, vůbec po Francii to bude druhá největší kostnice na našem kontinentu,“ uvedl Roman Onderka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivana Holase z kontrolního dne v brněnské kostnicive Večerním Radiožurnálu.mp3

Větší rozsah kostnice rovněž přehodnotil plány na její finální podobu. Zatímco z většiny míst byly kosti odebrány a po průzkumu a vyčištění budou na místě poskládány do vhodných sestav, vysoká hromada ostatků v největší místnosti zůstane podle odborníka na brněnské podzemí Aleše Svobody nedotčena.

„Archeologové a památkáři si přáli zachovat tuto třetí komoru v původním stavu. I zde měla být provedena expozice, mělo se chodit dál, ale po dohodě s těmito odborníky jsme se rozhodli tuto komoru nechat dalším generacím, aby měly ještě také nějaké možnosti bádat, takže nevíme, co se skrývá za touto komorou. Zůstane ponechaná v tomto původním stavu,“ řekl Aleš Svoboda.

I po zpřístupnění veřejnosti má být zachován duchovní prostor místa. Bude doplněn vhodnými výtvarnými díly, na místě bude vždy maximálně 20 osob, zřejmě s vyloučením nejmenších dětí. Podle ředitelky Turistického informačního centra města Brna Petry Kačírkové nezaznamenali na zpřístupnění kostnice žádné negativní ohlasy.

Některé přístupové trasy ještě čekají na dokončení. | Foto: Ivan Holas

„Návštěvníci uvidí kosterní pozůstatky třeba po morových a cholerových ranách nebo trepanované lebky po různých bitvách, 30letá válka a podobně,“ řekla Petra Kačírková.

Unikátní, takzvaná funerální trasa, bude podle Kačírkové propojovat kostnici pod kostelem svatého Jakuba průchodem historickým jádrem města ke kapucínům, kde jsou uložena mumifikovaná těla mnichů a významných občanů města.

Nejzazším termínem otevření má být závěr roku, protože další rozsáhlá archeologická překvapení se už ale zřejmě konat nebudou, chce to magistrát stihnout do prázdnin.

Ivan Holas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme