Nechci být pouhým dosluhujícím úředníkem, řekl před 20 lety Havel a abdikoval

Před dvaceti lety abdikoval Václav Havel na post československého prezidenta. Reagoval tak tehdy na krok Slovenské národní rady, která schválila Deklaraci o svrchovanosti. Přijetí tohoto dokumentu předznamenalo rozpad společného státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel objektivem Tomki Němce

Václav Havel objektivem Tomki Němce | Foto: foto © tomki němec

Právě před dvaceti lety předal Václav Havel pravomoci prezidenta do rukou tehdejšího předsedy federální vlády Jana Stráského. Své rozhodnutí už předtím oznámil občanům státu v abdikačním projevu:

„Milí spoluobčané, dnes v poledních hodinách odevzdal kancléř Karel Schwarzenberg Federálnímu shromáždění můj dopis, v němž oznamuji, že dne 20. července v 18 hodin odstupuji z funkce prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky.“

„Tak, jako se nechci stát brzdou historického vývoje, nechci být ovšem ani pouhým dosluhujícím úředníkem, který bude ještě několik týdnů čekat na okamžik, kdy definitivně opustí svůj úřad, a který bude po tu dobu jen pasivně pozorovat další dění a jen formálně plnit své formální povinnosti.“

„Vždycky jsem chtěl a i v budoucnosti chci tvořit něco dobrého ve prospěch svých spoluobčanů. Funkce federálního prezidenta mi už tvořivou a konstruktivní práci neumožňuje,“ prohlásil tehdy Havel.

K rozdělení federace, na kterém se dohodly politické špičky Česka a Slovenska, došlo na konci roku 1992.

Po vzniku samostatné České republiky v lednu následujícího roku se pak Václav Havel stal jejím prvním prezidentem.

Lucie Husárová 1, Matěj Skalický, Marie Sýkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme