Nejstarší americký důl

Archeologové objevili zbytky nejstaršího dolu v Novém světě. Leží v Chile a železná ruda se v něm těžila už před 12 000 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měděný důl Chuquicamata v Chile, ilustrační obrázek

Měděný důl Chuquicamata v Chile, ilustrační obrázek | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, User: Nanosmile

Až dosud byl za nejstarší důkaz organizovaného dolování na obou amerických kontinentech považován měděný důl, který pochází z doby před 4500 až 2600 lety. Nový nález jej však s velkým náskokem překonává. Důl na železnou rudu objevili archeologové z Chilské univerzity nedaleko pobřežního města Taltal na severu Chile. Vyhloubili jej lidé Huentelauquen, kteří jako první tuto oblast osídlili. Z dolu získávali oxidy železa, které využívali jako barevné pigmenty. Archeologické nálezy dokládají, že jimi zdobili kamenné i kostěné nástroje. Je však pravděpodobné, že pigmenty získané z oxidů železa sloužily i k malování těla a barvení textilií.

Z dolu bylo podle odhadů vytěženo asi 700 kubických metrů a 2000 tun horniny. Radiokarbonové datování dřevěného uhlí a schránek měkkýšů dokazuje, že důl byl nepřetržitě využíván v době před 12 000 až 10 500 lety. Pak těžba ustala a znovu byla zahájena v době před 4300 lety. O velkém rozsahu těžby oxidů železa vypovídá i nález více než 500 kamenných palic, které pocházejí z nejstaršího období využívání dolu.

Zdroj: Current Anthropology, Science Daily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme