Nejstarší americký nástroj

Vykopávky v jeskyních Oregonu odkryly nejstarší známý nástroj vyrobený na americké půdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paisley, Oregon, USA | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Sam Beebe

V severoamerickém Oregonu se nachází klíčové naleziště artefaktů z kultury Clovis, která existovala jen krátce a dosáhla největšího rozmachu před 12 900 až 12 400 let. Jeskyně v blízkosti oregonského města Paisley už přinesly řadu kamenných nástrojů a kostí ulovených zvířata. V loňském roce zde archeologové objevili také koprolit čili fosilizovaný lidský exkrement. Jeho stáří vědci určili na 14 000 až 14 270 let, ale další studie toto datování zpochybnily. Teď se však k velmi starým nálezům zařadila méně sporná položka.

Při vykopávkách v jedné z jeskyní Paisley Caves objevili archeologové z Oregonské univerzity mezi kostmi velkých zvířat i kamennou škrabku s vroubkovaným okrajem. Stáří nástroje vědci odhadují na 14 230 let. Jestli jej vyrobili lidé z kultury Clovis, nebo příslušníci ještě starší kultury, zatím podle informací na stránkách Nature News není jasné. V jeskyni se nenašly žádné vroubkované hroty šípů a oštěpů, které jsou pro nástroje kultury Clovis typické. V každém případě ale objev dokazuje, že na severoamerickém kontinentu žili lidé dlouho předtím, než se kultura Clovis obecně rozšířila.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme