Nejstarší fungující sklárna na světě v Harrachově slaví 300 let

Nejstarší fungující sklárna na světě, sklárna Novosad a syn v Harrachově, slaví 300. výročí. Základy podniku položil v roce 1712 Elias Müller. Součástí oslav bude v květnu například velká výstava o historii sklářství v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nejstarší fungující sklárna na světě v Harrachově

nejstarší fungující sklárna na světě v Harrachově | Foto: Radio Wave

„Sklárna měla štěstí, že to majitelé, kteří mimochodem za tři století byli jen čtyři, nedělali jen pro byznys. Nedělali to jen pro peníze. Sklo se tady vždy dělalo a myslím si, že i dělá se značnou mírou srdce. Proto sklárna přežívá, na rozdíl od jiných,“ říká majitel skláren František Novosad.

Podle něj produkce za posledních 12 let sice poklesla, výroba ale byla zachována a sklárna stále zaměstnává přes sto lidí.

„Zachovala se hlavně tradiční výroba kvalitního českého skla. Jednou z našich perliček a chloub je přes 110 let stará ruční brusírna, kterou pohání vodní turbína. Stále používáme dřevěné brousicí stolice, převod je plochými řemeny, pod podlahou je transmise, která převádí sílu z vodní turbíny na brousicí stavy. Je to světový unikát. Krásné je to jen poslouchat, natož se na to dívat,“ pokračuje Novosad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko majitel sklárny Novosad a syn v Harrachově František Novosad

Novosad si myslí, že české sklo má ve světě stále dobrý zvuk: „My konkrétně tavíme kvalitní barnatý krystalín. Takže sklo je tvrdší, má vynikající optické vlastnosti a ve srovnání s nějakým laciným sodnodraselným sklem, kterým trh zahlcují turecké, čínské a vietnamské sklárny, je to o něčem jiném. I zvuk u tvrdého skla je vyšší, příjemnější a sklo má daleko větší jiskru. Je to ale o ceně, barnaté sklo je kvalitnější i dražší.“

František Novosad před deseti lety založil při sklárně i minipivovar. Zdejší pivo zásobuje nejen skláře, ale i místní pivovarskou restauraci, která se zařadila vedle sklářského muzea mezi turistické atrakce Harrachova. Ze zdejších prostor lze navíc pozorovat skláře u sklářských pecí při práci.

Sklářství v Česku

Jan Piroch, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme