Nejstarší jihoamerické textilie

V Jižní Americe lidé tkali látky už před 12 000 let. Potvrdilo to radiokarbonové datování textilií nalezených v andské jeskyni Guitarrero.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení pro urychlovačovou hmotnostní analýzu | Foto: public domain, United States Department of Energy

Jeskyně Guitarrero v peruánských Andách se nachází v nadmořské výšce 2580 metrů. Před 30 lety v ní byly nalezeny zbytky tkaných látek a lan. Další artefakty naznačovaly, že jeskyně mohla být osídlena před nejméně 12 000 let, ale textilní materiál nebyl až dosud nikdy datován. Prostředí jeskyně v průběhu věků často narušovala jak geologická aktivita, tak přítomnost člověka. Nebylo proto vyloučené, že látky a fragmenty lan v ní zanechali modernější návštěvníci.

Dosud nejpokročilejší varianta radiokarbonového datování, která využívá urychlovačovou hmotnostní analýzu (accelerator mass spectrometry, AMS), však nesmírné stáří textilií potvrdila. Archeologové z Mercyhurst College, kteří výzkum vedli, uvádějí, že látky a lana pocházejí z doby před 12 100 až 11 080 lety. To znamená, že jde o dosud nejstarší nález textilií na území jihoamerického kontinentu. Své látky a lana v jeskyni zřejmě zanechali lidé z nižších poloh, kteří se opakovaně vydávali do hor. Je pravděpodobné, že se těchto výprav vedle mužů zúčastnily i ženy. V jeskyni se našly svazky rostlinných vláken připravených k dalšímu zpracování a tkaní byla obvykle ženská záležitost.

V jeskyni Guitarrero, která leží v relativně mírném prostředí, našli lidé ideální místo pro dočasný tábor. Ten se pak o něco později, asi před 11 000 let, kdy ustoupily ledovce a klima se oteplilo, změnil v trvalé sídliště.

Zdroj: Current Anthopology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme