Nejstarší potopené město

Neolitická keramika ukazuje, že u pobřeží Řecka se skrývá nejstarší známé potopené město.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruiny zatopeného města Pavlopetri | Foto: Nic Flemming

V roce 1967 byly u jižního pobřeží Lakónie objeveny ruiny zatopeného města Pavlopetri, které podle archeologů pocházelo z doby bronzové a vzniklo kolem roku 2000 před naším letopočtem. Výsledky archeologického výzkumu se objevily v r. 1969, ale pak práce ustaly a obnoveny byly teprve v současné době. Na projektu se podílí Národní oceánografické centrum v britském Southamptonu. Ruiny města jsou v téměř stejném stavu jako v době svého objevu. Před lidmi je chrání jejich odlehlost a skalní masiv s nánosy písku zabraňují erozi.

Sonarový průzkum ukázal, že město se rozkládá na 100 000 metrech2, z nichž archeologové zatím zmapovali asi polovinu. Rekonstruovaný městský plán ukazuje, že město sloužilo jako přístav. Fantastickým nálezem je ale neolitická keramika, která dokazuje, že město bylo obýváno před 5000 až 6000 let - tedy nejméně o 1200 let dříve, než se archeologové domnívali. O tom, že v něm vládl čilý obchodní ruch, vypovídají lodní vraky a zbytky jejich nákladů.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme