Největší podnikový archiv v Česku ukrývá přes čtyři kilometry dokumentů

Přes čtyři kilometry dokumentů, tak vypadá vůbec největší podnikový archiv v Česku. Mapuje historii Škody Plzeň a jsou v něm uloženy desetitisíce výkresů, smluv, osobní spisy zaměstnanců, fotografie nebo propagační filmy. Dokumenty převzal od firmy před několika lety Státní oblastní archiv v Plzni. Dnes jsou uloženy v pobočce archivu, bývalé záložní vojenské nemocnici v Klášteru u Nepomuku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší podnikový archiv v Česku má Škoda Plzeň. Dokumenty jsou uloženy v bývalé záložní vojenské nemocnici v Klášteru u Nepomuku | Foto: Lukáš Milota

„Je tady 4,4 kilometru archiválií,“ říká Ladislava Nohovcová, která archiv spravuje.

Jeho útroby skrývají například i jednu vyloženou raritu. „Je to erbovní listina Františka Škody, otce zakladatele Emila Škody, který dostal udělen šlechtický titul,“ ukazuje Nohovcová voskovou pečeť v pouzdře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ladislava Nohovcová odhaluje, co ukrývá největší podnikový archiv v Česku, mapující historii Škody Plzeň

Vzápětí ukazuje výkres z předminulého století – z roku 1880. Jedná se o cukrovar v Českých Budějovicích. Archiv skrývá i album rakousko-uherských lodních děl. „Toto je také unikátní. Škodovka jako první postavila lodní věž se třemi děly,“ popisuje archivářka.

Archiv obsahuje i negativy, které jsou součástí rozsáhlého fondu fotodokumentace. „Je jich několik set tisíc. V současné doby negativy i alba skenujeme. Badatelé, kteří sem přijdou, je budou moci studovat na obrazovce počítače. Je to práce na několik let,“ dodává Nohovcová.

Unikátní podnikový archiv využívají studenti, fandové, novináři a badatelé z celého světa. Zájemci mohou buď archiv navštívit osobně, nebo archiváři požadovanou listinu či fotografii naskenují a pošlou za úplatu elektronicky.

Největší zájem je o dokumenty týkající se výroby zbraní, lokomotiv a dalších dopravních prostředků.

Největší podnikový archiv v Česku má Škoda Plzeň. Dokumenty jsou uloženy v bývalé záložní vojenské nemocnici v Klášteru u Nepomuku | Foto: Lukáš Milota

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme