Největší severoamerický dinosaurus

Severní Amerika se vyrovnala Argentině ve velikosti dinosaurů. Nově nalezený Alamosaurus byl stejně velký jako giganti z Patagonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce podoby dinosaura druhu Alamosaurus sanjuanensis | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: DiBgd

Za jednoho z největších dinosaurů všech dob se považuje Argentinosaurus, za kterým následují další druhy býložravých titanosaurů z Jižní Ameriky a z Asie. Kupodivu žádný skutečný gigant nebyl znám ze Severní Ameriky. Až dosud. V Novém Mexiku se našla stehenní kost a dva obratle druhu Alamosaurus sanjuanensis, který byl popsán už v roce 1922. Paleontologové se dlouho domnívali, že Alamosaurus dorůstal délky 18 metrů a váhy 30 tun. V roce 2009 se však ukázalo, že kosti, podle nichž byla velikost stanovena, patřily mladým jedincům, kteří ještě rostli.

Jak velký byl dospělý Alamosaurus, ukázalo teprve zkoumání nově nalezených kostí z Nového Mexika. Jejich rozměry jsou skutečně enormní a vypovídají o tom, že alamosauři dorůstali stejných rozměrů jako patagonští titanosauři včetně argentinosaura, jehož váha se střízlivě odhaduje na 70 tun. Objev, který zřejmě potěší americké patrioty, se patrně odrazí v systematice dinosaurů. Alamosaurus byl zařazen do systému na základě kostí mladých jedinců, kteří se od dospělých mohou značně lišit. Jeho příbuzenské vztahy k jiným sauropodům jsou proto v tuhle chvíli spíš nejasné.

Porovnání velikosti dinosaurů je obtížné | Foto: Denver Fowler

Zdroj: Science Daily, Acta Palaeontologica Polonica

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme