Nejvýznamnější anglická bitva se 'u Hastingsu nekonala'

K jedné z nejvýznamnějších událostí britské historie - bitvě u Hastingsu - zřejmě nedošlo tam, kde hlásají historické prameny. Alespoň to tvrdí Nick Austin, amatérský historik a archeolog, autor celé řady studií o historii Anglie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království Velké Británie a Severního Irska | Foto: Emanuel Macoun

Historik Nick Austin ve své nové knize, kterou vydal po 24. letech důkladného studia středověkých zdrojů, dospěl k závěru, že pravé místo bitvy u Hastingsu, ve které normanský vévoda Vilém Dobyvatel porazil domácího krále Harolda II. a ujal se vlády v Anglii, není v Battlu, ale tři kilometry dál na jihozápad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek informoval o nové studii historika Nicka Austina

Na tom místě měl anglický král Harold statek se sídlem zvaným Crowhurst, ale Normané místo zbořili ještě před bitvou u Hastingsu.

Nick Austin založil své argumenty na základě studia starých kronik, jako je kronika kláštera v Battlu z 12. století. Také z tapisérie, která je uchována v muzeu v Normandii, kde je celá bitva znázorněna.

Mluvčí Anglického dědictví, organizace anglických památkářů, oznámil, že jeho organizace zahrne nové poznatky Nicka Austina mezi exponáty na nové výstavě v Battlu.

Kurátor projektu Anglického dědictví v rozhovoru pro list The Daily Mail řekl, že je to velmi zajímavá teorie, která vyvolává otázky interpretace středověkých zdrojů. Podle jeho názoru je ale velmi nepravděpodobné, že k historické bitvě došlo jinde než v Battlu.

Milan Kocourek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme