Němci sledují v přímém TV přenosu bitvu u Lipska. Odehrála se před 200 lety

Záběry z bojišť jsou dnes běžnou součástí zpravodajství. Německá televize MDR ale po příští čtyři dny nabídne zcela ojedinělý projekt. Moderními technologiemi přiblíží bitvu, od které uplynulo už 200 let. Bitva u Lipska byla v tehdejší době největší a nejkrvavější. A odstartovala pád napoleonské éry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitva u Lipska na obraze A.I. Zauerweida

Bitva u Lipska na obraze A.I. Zauerweida | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Dobré ráno dámy a pánové, vítejte u našeho mimořádného vysílání. Dnes ráno začala u Lipska největší bitva v dosavadní historii,“ těmito slovy zahájí známý moderátor veřejnoprávní televize Ingo Zamperoni živý přenos z bojiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

O originálním projektu televize MDR informovala zpravodajka Klára Stejskalová

„Pro mnoho Němců je bitva národů něco komplikovaného. Nikdo přesně neví, co se stalo, kdo byl na jaké straně. A mnozí se o to ani nezajímají. Chtěli jsme najít novou atraktivní formu pro široké masy lidí, kteří moc nečtou knihy o 19. století, a vzbudit u nich zájem o tuto část dějin," říká šéfka historického oddělení Katja Wildermuthová. V MDR prý hledali něco, co tu ještě nebylo.

„Budeme o této historické události před 200 lety informovat, jako by se konala v nějaké dnešní krizové oblasti. Živě z místa, s reportéry, korespondenty, s experty ve studiu."

Projekt vyvolal podle Katji Wildermuthové značnou pozornost. Především mezi mladými lidmi, kteří nepatří k tradičním divákům veřejnoprávní televize. Aktuální zpravodajství se bude vysílat hned po hlavní zpravodajské relaci. Po celé čtyři dny.

Bitva u Lipska, které se říká také Bitva národů, se odehrála ve dnech 16. až 19. října 1813. Spojené armády Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska v ní porazily armádu francouzského císaře Napoleona.

„Budeme ve spojení s naším moskevským korespondentem, který nám řekne, proč car poslal své vojáky do Saska. Samozřejmě budeme mluvit se zpravodajem v Paříži. Jak Francouzi vidí Němce, Sasy, jaké domácí problémy řeší Napoleon." A co interview s Napoleonem?

„Viděla jsem spoustu dokumentů s Napoleonem a žádný se pořádně netrefil. Napoleon bude stín. Naši reportéři ho budou sledovat jako paparazzi. Ale budeme mít rozhovor s Napoleonovou ženou z Paříže."

Zní to jako zábava, ale podle Katji Wildermuthové se za projektem skrývá tři a půl roku náročné práce, historických rešerší, detailních příprav. Teď zbývá počkat, jak se bude Sasům líbit nejen Napoleonova, ale i jejich porážka v přímém přenosu.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme